YOİKK İkinci Toplantısını Ilgaz’da Gerçekleştirdi

 Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu’nun (YOİKK) bakanlar düzeyindeki ikinci toplantısı, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın başkanlığında 16 Nisan’da Ilgaz’da gerçekleştirildi.


 Türkiye’deki yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilmesi öngörülen yapısal reformların ele alındığı toplantıya hükümeti temsilen İçişleri Bakanı Efkan Ala, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin katılırken Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkan Yardımcısı Ali Koç ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan da iş dünyasını temsilen toplantıya iştirak ettiler.


Başbakan Yardımcısı Elvan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, reformların merkezinde ekonomi, yatırım ortamının iyileştirilmesi olacağını belirterek, önümüzdeki dönemde de bu çerçevede çalışmaları sürdüreceklerini ifade etti. Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik şubat ayında da bir toplantı yaptıklarını hatırlatan Elvan, şunları kaydetti: "Şubat ayında yapılan toplantıda TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM, YASED ve DEİK ile bir araya gelip yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik alınması gereken önlemleri, kendi tarafları açısından belirlemesi ve bir sonraki toplantıda bunların tarafımıza sunulmasını istemiştik. Bu çerçevede ilgili sivil toplum kuruluşlarımız gerekli çalışmalarını yaptılar."


Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan öneri setlerinin ilgili bakanlıklar ve bakanlara dağıtıldığını ve bakanlıkların gerekli incelemelerde bulunduğunu anlatan Elvan, yaptıkları toplantı ile hazırlanmış olan somut tekliflerin bir çoğunu nihai hale getireceklerini söyledi. Elvan, “Bu çerçevede özellikle iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik somut bir adımı birlikte atmış olacağız” diye konuştu.


Gerçekleştirilen toplantı sonrasında, sivil toplum kuruluşlarının üzerinde çalıştıkları 52 eylem maddesinin YOİKK gündemine alınarak ortalama bir aylık çalışma süreleri içinde sonuçlandırılmasına karar verildi.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla