YASED ve Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı, Beştepe Külliyesi’nde bir araya geldi.

 

YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği ile Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı arasında 17 Ağustos’ta Beştepe Külliyesi’nde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanı Yusuf Karaloğlu ile beraberindeki uzman heyeti ve YASED üyesi uluslararası şirketlerin temsilcileri katıldı.


Toplantıda, YASED ve Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı temsilcileri küresel ölçekte ve Türkiye özelinde uluslararası doğrudan yatırım hareketleri, trendler ve beklentileri birlikte değerlendirdi.


Toplantıda ayrıca, YASED tarafından hazırlanan ArGe alanındaki 2 raporun çıktıları paylaşıldı. “Uluslararası Yatırımcıların Türkiye’nin ArGe Ekosisteminin İyileştirilmesi için Model Önerileri” başlığı altında görüş alışverişinde bulunuldu ve sektörel bazda öneriler Cumhurbaşkanlığı’na iletildi. YASED temsilcileri, küresel çaptaki ArGe harcamalarının toplamı yaklaşık 200 milyar dolar olan 17 adet YASED üyesi şirketin CEO’ları ile bire bir yapılan görüşmelerin sonucunda; şirketlerin, arzu ettikleri ArGe ekosisteminin sağlanması halinde, 5 yıl içinde Türkiye’deki yatırımlarını ve istihdamı 4 katına kadar çıkarabileceklerini ifade ettiklerini ilettiler. Bu şirketlerin yıllık 200 milyar dolar olan global ArGe yatırımının sadece %10’unu başka ülkeler yerine Türkiye’ye yönlendirmesi 20 milyar dolarlık ek uluslararası doğrudan yatırım girişinin sağlanması anlamına gelmektedir.


Toplantı bitiminde, tarafların tekrar bir araya gelmesi ve yapılabilecek ortak çalışmalar konusunda değerlendirmelerde bulunulması konusunda mutabakata varıldı.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla