YASED Üyeleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile “Dijital Dönüşüm” Çalıştayında Bir Araya Geldi

 

YASED üyesi firmaların üst düzey yöneticileri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bir araya gelerek, Türkiye’de “Dijital Dönüşüm” sürecinde mevcut örnekler üzerinden yapılması gerekenler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği – YASED ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 17 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da “ Dijital Dönüşüm” çalıştayında bir araya geldi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik’in başkanlığında, YASED üyelerinin geniş katılımında düzenlenen toplantıda, iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlar, Türkiye’de “Dijital Dönüşüm” süreci ve iyileştirme alanları görüşüldü.

YASED Başkan Yardımcısı Canan Özsoy toplantıda yaptığı konuşmada, “Ülkemizin küresel ölçekte rekabetçiliğini koruyarak kalkınma hedefine ulaşabilmesi adına dijital dönüşüm sürecine önem veriyoruz. Bu konuda YASED, kurucu üye olarak yer aldığı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulan platform başta olmak üzere, ilgili çalışmalarda yer alarak kendi kurumsal birikimiyle birlikte üyelerinin Türkiye’de ve dünyadaki birikim ve deneyimlerini mevcut çalışmalara da yansıtarak katkı sağlamaktadır. Endüstriyel internetin getirdiği pazar büyüklüğünün 2025 yılında, tüketici internetinin oluşturduğu mevcut pazar büyüklüğünün iki misline ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu girişimcilerimiz için büyük bir fırsat… Türkiye çapında gerçekleştirilen projeler küresel çapta da uygulanabilirler. Fakat bunları gerçekleştirirken bir şirketin her şeyi tek başına çözemeyeceğinin farkına varması ve çözüm ortaklarına, küresel linklere erişebilmesi önemli… Bu noktada, küresel linklerin oluşturulmasında uluslararası yatırımcıların rolü çok büyük önem taşıyor ”dedi.

Özsoy, Dijital Dönüşüm projelerinin destek kapsamına alınmasını, küresel dijital dünyaya entegrasyonu destekleyecek şekilde altyapının güçlendirilmesini ve girişimcilere teşvikler sağlanmasını öncelikli iyileştirme alanları arasında belirtti.

Toplantıda, Dijital Dönüşüm alanında kamunun yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik ise şu ifadelerde bulundu; “2018 Türkiye’nin teknolojide atılım yapacağı bir yıl olacaktır. Artık ülke olarak düşük ve orta teknoloji döngüsünden kurtulmamız gerekiyor. Tüm gayretimiz bilim ve teknoloji odaklı bir sanayi anlayışıyla ilerlemek, mesafe almaktır. Çünkü biliyoruz ki çağımızda katma değer oluşturmanın ve zenginleşmenin tek yolu, yüksek teknolojidir ” dedi ve bu atılımın uluslararası doğrudan yatırımların önünü açmakla daha kolay gerçekleşebileceğine dikkat çekti.

Açılış konuşmalarının ardından, Türkiye’deki örnek uygulamalarını ve iyileştirme önerilerini sunmaları için GE Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Canan Özsoy, Bosch Türkiye IoT ve Endüstri 4.0 Koordinatörü Mustafa Ayhan, Yapı Kredi Bankası Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan ile Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, Ford Otosan Dijitalleşme Başkanı Hayriye Karadeniz ve Siemens Türkiye Dijital Teknolojiler Başkanı Yusuf Tokmakçı’ya söz verildi.

Çalıştay sonunda gerçekleştirilen online anket ile Türkiye’deki uluslararası firmaların dijital dönüşüm sürecindeki durumu ve ihtiyaçları belirlenerek, önümüzdeki dönemde hangi çalışma alanlarına öncelik verilmesi gerektiği üzerine istişarede bulunuldu.

 

Vodafone’un katkılarıyla