YASED, Gıda ve Tarım Sektöründe Yaşanan Bilgi Kirliliğinin Giderilmesine Yönelik Bir Çalıştay Düzenledi


Tüketiciyle sanayi arasında güven ilişkisinin esas olduğu sektörlerin başında yer alan gıda ve tarım sektöründe yaşanan bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle 10 Kasım’da Ankara’da bir çalıştay düzenledi.


Düzenlenen “Gıda Çalıştayı”nda, sektörün genel durumu değerlendirildi. Sektör algısına zarar verecek ve tüm sektörü zan altında bırakacak bilgi kirliliğinin önlenmesi ve bilgi kirliliğiyle mücadele adına yapılabilecekler gündeme getirildi.


"Regulasyonlar/Düzenlemeler", "Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi - (ÜDTS)", "Gıda Etiketleme ve Beyan Yönetmelik Taslakları", "Okul Kantin Gıda ve İçecek Satışı Düzenlemeleri", Denetimler”, “GDO Mevzuatında AB ile Tam Uyum” gibi sektörü yakından ilgilendiren konuların görüşüldüğü toplantıya, YASED üyesi uluslararası şirketlerin temsilcileri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri katıldı.


YASED Gıda ve Tarım Çalışma Grubu Başkanı Can Buharalı, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye gıda sektöründe daha iyi bir yatırım ortamının oluşması amacıyla YASED’in, üye şirketlerin görüşlerinden faydalanarak çeşitli öneriler hazırlayıp bakanlık yetkilileri ile paylaştığını belirterek, “Ülkemizde gıda sağlığının ve güvenliğinin artırılması için kamuyla her türlü işbirliğine hazırız” dedi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk ise “Gıda sağlığı ve güvenliği konusunda özel sektöre yakın çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu Çalıştay’ı 3 ayda 1 olacak şekilde düzenleyerek işbirliğimizi artırabiliriz. Böylece almış oldumuz kararların uygulamaya yönelik takibini de daha etkili bir şekilde gerçekleştirmiş oluruz” şeklinde konuştu.


Toplantıda, Bakanlık ile Çalıştay’ın sonuçlarının takip edilmesi amacıyla 3 ayda 1 biraraya gelinmesine, Bitki Koruma Ürünleri’ne yönelik sektör temsilcileri ile Bakanlığın ayrı bir çalışma yapmasına ve ambalajlı gıda sektörünün kamuoyundaki algısının yükseltilmesine yönelik ilgili platform ve derneklerle bir araya gelinmesi için YASED’in gerekli koordinasyonu yapmasına karar verildi.

Vodafone’un katkılarıyla