YASED-Ekonomi Bakanlığı İzmir Çalıştayı

 
Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem, mevcut küresel konjonktüre karşın Türkiye’nin, gerekli yapısal reformları gerçekleştirmesi halinde, dünyada en çok uluslararası doğrudan yatırım çeken ilk 10 ülke arasına girme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.


Yatırım ortamının sürekli olarak iyileştirilmesi ve Türkiye ekonomisinin küresel rekabet gücünün sürdürülebilir bir şekilde artırılması için 35 yıldır faaliyet gösteren Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), T.C. Ekonomi Bakanlığı işbirliğiyle 15 Ekim’de ortak bir Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı düzenledi.


İzmir’de düzenlenen toplantının açılışında konuşan YASED Başkanı Ahmet Erdem, “Dünya ekonomisinde önemli değişimler yaşanıyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasındaki dengeler yeniden şekilleniyor. Böyle bir konjonktürde, ülkemizin büyüme potansiyelini artıracak ve sürdürülebilir kalkınmasını sağlayacak olan yapısal reformların hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor. Ülkemiz, daha fazla uluslararası doğrudan yatırım çekebilmek için tüm yatırımcıların kendisini güvende hissedeceği, gelişen, öngörülebilir ve istikrarlı bir yatırım ortamı oluşturmalıdır. 2014 itibariyle dünyada en fazla yatırım çeken 22. ülke konumundayız. Gerekli yapısal reformların gerçekleştirilmesi ve öngörülebilirliğin sağlanması halinde ülkemiz, dünyada en fazla uluslararası doğrudan yatırım çeken ilk 10 ülke arasına girme potansiyeline sahiptir, buna inanıyoruz” dedi.


Erdem sözlerine şöyle devam etti: “Uluslararası yatırımcıların, Türkiye’nin potansiyeline olan inançları tam, bakış açıları uzun vadelidir. YASED olarak, yatırım ortamının daha da iyileştirilmesi, ülkemizin küresel arenada bir cazibe merkezi olabilmesi ve yatırımların verimliliklerinin artırılması için yapılacak tüm yapısal reformları ve çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz.”


YASED üyelerinin, uluslararası firma ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı, “Türkiye’de iş ve yatırım yapmayı daha kolay ve cazip hale getirecek önerilerin” Ekonomi Bakanlığı ile istişare edilmesi amacıyla,Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleşen toplantıda; yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde sektör bazında çözümler, yatırımların kârlılık ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak öneriler ve özellikle; mevzuat ve uygulama ile ilgili somut aksiyonlar masaya yatırıldı.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin 2023 hedeflerine ulaşmasında uluslararası doğrudan yatırımların artmasının önemine dikkat çekerek, “Ekonomi Bakanlığı olarak bizim görevimiz Türkiye’yi, dünyanın en çok uluslararası doğrudan yatırım çeken ilk 10 ekonomisi arasına sokmaktır. Bunun için yapılması gerekenler aslında oldukça nettir. Evrensel standartlarda hukuk, evrensel standartlarda demokrasi ve öngörülebilirlik. Bunlar olduğunda Anadolu, geçmişte olduğu gibi gelecekte de yatırımların, ticaretin, sermayenin aktığı bir coğrafya olacaktır” dedi.


Bakan Zeybekci sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye ekonomisi uluslararası yatırım çekme konusunda 2002 yılından bu yana önemli bir değişim yaşamaktadır. Geçtiğimiz yıl tüm dünyada uluslararası doğrudan yatırımlar yüzde 16 azalırken Türkiye, önceki yıla göre ufak bir artışla 12.5 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım çekmiştir. Yani küresel ekonomideki belirsizlik algısına rağmen Türkiye, daha fazla yatırım çekmeye devam etmiştir. 2015 yılının Ocak-Ağustos dönemine baktığımızda da geçen yılın aynı dönemine göre uluslararası doğrudan yatırımlarda yüzde 35’lik bir artış görüyoruz. Bu dönemde Türkiye’ye 11.8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım geldi. Bu yılı geçen yıla göre yüzde 35-40’lık bir artışla kapatmayı öngörüyoruz.”

 

 

Vodafone’un katkılarıyla