YASED, Ankara temaslarına Nisan ayında da devam etti

YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Şubat ayında göreve başlayan yeni Yönetim Kurulu, Ankara’daki ziyaretlerine Nisan ayında da devam etti. Ayşem Sargın başkanlığındaki YASED heyeti Ankara ziyaretleri kapsamında 2-4 Nisan tarihleri arasında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Hakan Yurdakul’u ziyaret etti. YASED Yönetim Kurulu Nisan ayında İstanbul’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı ile uluslararası gelişmelerin Türkiye’nin iş ve yatırım ortamına etkilerinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi. Ticaret Bakan Yardımcısı R. Tuna Turagay ile ise, ABD-Türkiye ikili ticaret hacminin artırılmasına yönelik adımların görüşüldüğü bir toplantı düzenledi.

YASED Yönetim Kurulu, Başkan Ayşem Sargın öncülüğünde gerçekleştirilen temaslar kapsamında, ülkemizdeki son dönem ekonomik ve politik gelişmeleri ve beklentileri değerlendirdi. Derneğin yeni dönem stratejileri ile Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası doğrudan yatırımcıların eğitim, ticaret, finans ve sanayi alanlarında sürdürülebilir bir kalkınma için görüş ve önerileri istişare edildi. YASED’in kamu ile her zaman bir çözüm ortağı olarak işbirliği içinde olmaya devam edeceğinin altı çizildi.

Yatırımları artıracak yapısal reformlar görüşüldü
Ankara’da gerçekleştirdikleri temaslar ile ilgili bir açıklama yapan YASED Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Sargın, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirdiğimiz temaslar çerçevesinde son derece verimli görüşmeler yaptık. Toplantılarımızda Türkiye’ye daha fazla uluslararası doğrudan yatırım çekmek için atılması gereken adımları ele aldık. YASED’in gündemini paylaştık. Ülkemizin bölgesel bir merkez olarak konumlandırılmasına yönelik yürüttüğümüz çalışmalarımız içinde, Türkiye’deki uluslararası firmaların Ar-Ge yatırımlarının ve sağladıkları katma değerin artırılması için önerilerimizi sunduk.”

Doğru Yerelleştirme Modeli’nin önemi vurgulandı
Ankara temasları kapsamında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a yapılan ziyarette ülkemizin ihracatını arttırmaya yönelik atılabilecek adımları ve uluslararası gelişmelerin iş dünyamıza etkilerini ele aldıklarını belirten Sargın; “Temaslarımız kapsamında ülkemizin daha fazla uluslararası doğrudan yatırım çekebilmesi için atılması gereken adımlara yönelik çalışmalarımız hakkında bilgi verdik. Küresel rekabette Türkiye’nin yetkinliğini artıracak, ülkemizi katma değerli ürün ve hizmet sağlayıcısı konumuna getirecek doğru bir yerelleştirme modelinin uygulanması hakkında görüşlerimizi ilettik.” dedi.

Enerji arz güvenliği ve enerji sektöründe yatırımlar görüşüldü
Ankara temasları çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını da ziyaret eden YASED heyeti, Bakan Fatih Dönmez ile Türkiye’nin enerji arz güvenliği ile önümüzdeki döneme yönelik enerji stratejisini, enerji sektöründe üretim ve verimlilik konularını görüştü.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ile son ekonomik gelişmelerin ele alındığı YASED ziyareti sırasında; önümüzdeki 4,5 yıllık seçimsiz dönemde ekonomiye odaklanmanın ve bu çerçevede Yeni Ekonomik Program’ın uygulanmasının en öncelikli konu olduğu görüşüldü.

Ankara temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Hakan Yurdakul ile yapılan görüşmelerde uluslararası doğrudan yatırımların artırılmasına yönelik bir araç olarak uluslararası normlara uygun ve piyasa işleyişini bozmayacak yerelleştirme uygulamalarının önemine değinildi.
Öte yandan YASED Yönetim Kurulu Nisan ayında İstanbul’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ile uluslararası gelişmelerin Türkiye’nin iş ve yatırım ortamına etkilerinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

ABD’ye ihracatın artırılmasının yolları tartışıldı
YASED, Nisan ayında ayrıca Ankara’da Ticaret Bakan Yardımcısı R. Tuna Turagay ile üye şirketlerinin katılımında bir toplantı gerçekleştirdi. ABD ve Türkiye ikili ticaretini arttırmaya ve 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine yönelik atılabilecek adımlar ele alındı.

Vodafone’un katkılarıyla