YASED “BES’e Otomatik Katılım Uygulaması” Eğitimi Düzenledi

 

BES’te yılbaşından sonra başlayacak yeni döneme üyelerini hazırlamayı amaçlayan YASED, Türkiye’nin tasarruf açığının kapanmasına katkı sağlayacak olan “BES’e Otomatik Katılım Uygulaması”na ilişkin eğitim semineri düzenledi.


YASED, 1 Ocak’ta uygulamaya girecek olan “Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) Otomatik Katılım Uygulaması” hakkında üyelerini bilgilendirmek amacıyla, 9 Kasım’da İstanbul’da bir eğitim semineri düzenledi.

AvivaSA Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berkant Dişçigil’in konuşmacı olduğu eğitim seminerine, YASED üyesi uluslarraası şirketlerin yasal uyum, hukuk, risk yönetimi, insan kaynakları, pazarlama ve satış gibi bölümlerinde görev alan çalışan ve yöneticiler katıldı. 

YASED Genel Sekreteri Özlem Özyiğit, Eğitim Semineri’nin açılışında yaptığı konuşmada, BES’te yeni döneme hazırlanmanın şirketler açısından önemine dikkat çekerek, “Türkiye ekonomisi, tasarruf oranının düşük olmasından dolayı büyümeyi finanse edebilmek için dış finansmana ihtiyaç duyan bir yapıya sahip. Bu durum, ekonomik büyümemizin hızlandığı dönemlerde, cari açığımızın da yükselmesine neden oluyor. Dolayısıyla Türkiye’nin, ekonomik büyümesini daha az borçlanarak, büyük oranda kendi kaynakları ile finanse edebilmesi için, tasarruf oranlarının artması gerekiyor” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:


“BES, hem tasarruf oranımızın artması hem de ekonomimize daha fazla finansman kaynağı yaratılması açısından çok önemli bir rol oynuyor. Yeni yasal düzenleme ile BES’in ulusal tasarruflarımıza katkısının artmasını bekliyoruz.”


 10 Ağustos’ta TBMM’de kabul edilen 6740 Sayılı Kanun ile “Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Otomatik Katılım Uygulaması”, 1 Ocak 2017 itibari ile yürürlükte olacak. Yeni uygulamanın, 1000 kişiden fazla çalışan istihdam eden tüm kurumların iş yapış şekillerini ve alacakları sorumlulukları etkilemesi bekleniyor. Bu nedenle BES’te yeni döneme şirketlerin önceden hazırlanması büyük önem taşıyor.

Vodafone’un katkılarıyla