Uluslararası İşgücü Kanunu Eğitimi

 

Uluslararası İşgücü Kanunu’nda yapılan değişikliklerle Türkiye’deki yabancı çalışanlara ve ailelerine çeşitli kolaylıklar sağlanıyor.


YASED’in görüş ve önerileriyle hazırlanmasına destek verdiği ve 13 Ağustos’ta TBMM’de kabul edilerek yasalaşan 6735 sayılı "Uluslararası İşgücü Kanunu" ile Türkiye’de çalışan yabancıların çalışma ve oturma izinlerine yönelik yeni düzenlemeler hayata geçirildi.


YASED’in “Uluslararası İşgücü Kanunu” ile getirilen yeni düzenlemeler hakkında üyelerini bilgilendirmek amacıyla düzenlediği eğitim semineri Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Saadettin Akyıl, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü Uzmanı Harun Aydoğmuş, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uzmanı Hüseyin Havuz, YASED Genel Sekreteri Özlem Özyiğit ve YASED İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Bilgütay Yaşar’ın katılımıyla 23 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirildi.


Yeni Kanun, Türkiye’deki yabancı çalışanların çalışma izinlerinden ailelerinin oturma izinlerine kadar uzanan geniş bir çerçevede, işveren şirketlere önemli kolaylıklar sağlıyor. Eğitim seminerinde de yeni kanun ile hayata geçirilen Turkuaz Kart sistemi, başvuru süreçleri, çalışma izinlerinde muafiyet ile ikamet izni süreçleri, randevu sistemi, kısa vadede öngörülen değişiklikler ve katılımcıların süreçlerde yaşadığı sorunlar konuşularak çözüm önerileri değerlendirilmiştir.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla