Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı


Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı’nın üçüncüsü 28 Şubat 2019 tarihinde İstanbul'da düzenlendi. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak ile Avrupa Komisyonu’nun İstihdam, Büyüme ve Yatırım konularından Sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen eş başkanlık yaptı.  

Türkiye-AB İş Diyaloğu, YASED’in tamamlayıcı iş ayağı, ekonomi politikası yapımından sorumlu Türk Bakanları ile Avrupa Komisyonundan yetkililerini, önde gelen Türk ve Avrupa iş dünyası temsilcilerini ve Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası da dâhil olmak üzere uluslararası finansal kurumları, Türk ve Avrupa hükümetlerinin ve iş çevrelerinin ortak refahı artırmaya katkı sağlayacak konularda işbirliğini tartışmak üzere bir araya getirdi. 

Düzenlenen toplantı ile ılımlı küresel ekonomik büyüme, yavaşlayan küresel ticaret ve jeopolitik belirsizlikler karşısında Türkiye ve AB arasında işbirliğinin güçlendirilerek ekonomik ilişkilerin canlandırılması amaçlandı.

Açılış konuşması Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan toplantıya YASED Başkanı Ayşem Sargın ve YASED Genel Sekreteri Özlem Özyiğit de katıldı.

Sargın yaptığı konuşmada; Türkiye’nin, ticaret ilişkileri, dış politika, terörle mücadele, göç, bölgesel istikrar ve kalkınma gibi pek çok alanda Avrupa Birliği’nin (AB)'nin vazgeçilemez bir stratejik ortağı olduğunun ve Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde, her iki tarafın ortak çıkarına işleyecek olan Gümrük Birliği Modernizasyonu görüşmelerinin biran önce başlatılmasının öneminin altını çizdi.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla