Erdmann: ‘Türkiye’nin AB Üyesi Olup Olmayacağını Düşünmek Anlamsız’


Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann, “Türkiye bir gün AB’ye üye olabilir mi” sorusunun yanlış soru olduğunu ifade etti. Bunun yerine “Türkiye AB üyesi olmak istediğinde nasıl bir AB ile karşılaşacak” ya da “Bir gün AB’ye üye olmak isteyen Türkiye, nasıl bir ülke olmalı” gibi soruların yanıtlarının düşünülmesi gerektiğini ifade etti.


 Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann, 3 Şubat’ta İstanbul’da Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) üyeleri ile bir araya gelerek, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin güncel durumu ve iki taraf arasındaki yeni işbirliği fırsatları hakkında bilgi verdi. “Türkiye bir gün AB’ye üye olabilir mi” sorusunun yanlış soru olduğunu ifade eden Erdmann, “Bu soru yerine ‘Türkiye AB’ye üye olmak istediğinde nasıl bir AB ile karşılaşacak’ ya da ‘AB üyesi olmak isteyen Türkiye nasıl bir ülke olmalı’ gibi soruların yanıtlarının düşünülmesi gerekiyor” dedi.


Konuşmasında, YASED’in Ankara’daki tüm büyükelçilikler ile yakın ilişki kurmasının önemini vurgulayan Erdmann, Türkiye ile AB arasında son dönemde artan pozitif diyalog ortamının ve bu doğrultuda canlanan katılım müzakere sürecinin önemine vurgu yaptı. Özellikle, yılda iki kez olmak üzere düzenli Türkiye-AB Zirveleri gerçekleştirilmesine karar verilmesinin mevcut ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağı ifade edildi. Bu kapsamda, Gümrük Birliği modernizasyonunun iki taraf için de iyi ve yararlı olacağını, bu konuyu bir fırsat olarak görmek gerektiğini belirtti.  Erdmann, ayrıca Türkiye-AB müzakere sürecindeki ana gündem maddelerinden olan “Vizelerin kaldırılması” ve “Geri-Kabul Antlaşması” ile ilgili olarak, “Bu iki konu bir paket olarak ele alınıyor. Önce AB’ye Türkiye üzerinden kaçak giren yabancı ülke vatandaşlarının iadesini öngören bir plan üzerinde 1 Haziran tarihine kadar uzlaşılması öngörülüyor. Tüm koşullar sağlanırsa AB, 1 Ekim itibari ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 günlük vizesiz giriş hakkı tanıyacak” dedi.


Erdmann ayrıca,


 YASED Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Çalışma Grubu Başkanları Frank Quante ve Rasih Öztürkmen de konuşmalarında, Türkiye’nin ekonomik başarılarının AB’nin gündemine yeterince yansımadığını belirterek, iki tarafın politik konuların yanı sıra, daha yakın ve güçlü ekonomik işbirliği fırsatları üzerinde de konuşmasının ikili ilişkiler açısından faydalı olacağını belirttiler.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla