Brüksel’de YASED ile DEİK İletişim Komitesi İşbirliği

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, YASED olarak, ülkemizdeki iş ve yatırım ortamına, Türkiye’nin orta vadeli ekonomik ve stratejik hedeflerine, reform ajandasına ve alınmakta olan aksiyonlara dair paydaşlarımıza doğru bilgilendirme yapma amacımız doğrultusunda,  DEİK  “İletişim Komitesi”nin 26-28 Eylül tarihlerindeki Brüksel ziyaretine, YASED’i temsilen Genel Sekreter Özlem Özyiğit katılarak destek verdi.


 Ziyaret kapsamında, aralarında Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Dış Eylem Hizmetleri (EEAS), Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi, düşünce kuruluşları ve sivil toplum örgütleri, Türk ve yabancı basın mensupları, Brüksel’de bulunan Türk özel sektör kurumlarının temsilcileri ve Belçikalı yetkililerin de olduğu 20 kurum ve yetkili ile görüşmeler gerçekleştirildi.


Ayrıca, dünyanın en etkili 10 ekonomik düşünce kuruluşundan biri olarak bilinen Bruegel ile bir yuvarlak masa toplantısı da düzenlendi. Türkiye’yi yakından takip eden 30 uzmanın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, darbe sonrası Türkiye ekonomisi, Moody’s’in kredi notu kararı, vize serbestisi, Gümrük Birliği modernizasyonu, Türkiye’nin enerji politikası ve Türkiye’deki ekonomik reform gündemine ilişkin görüşler masaya yatırıldı. Ayrıca Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin Dostları Grubu ile bir yuvarlak masa toplantısı da program kapsamında gerçekleştirildi. Avrupa Parlamentosu’ndan dört milletvekilinin katılımı ile yapılan toplantıya 20’ye yakın farklı kurumdan Türkiye uzmanları katıldı.


Brüksel'e gerçekleştirilen ziyaretin bir diğer ayağı da Belçikalı yetkililer ile yapılan görüşmelerdi. Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders'i Egmont Sarayı'nda ziyaret eden heyet, darbe girişimi sonrasında Türkiye ekonomisi ile Belçika-Türkiye ilişkileri konularında görüş alışverişinde bulunma imkanı da buldu.


Vodafone’un katkılarıyla