Başbakan Yardımcısı Şimşek, Uluslararası Yatırımcılarla Görüştü


YASED üyesi uluslararası yatırımcı şirketlerin Türkiye’deki ve yurtdışındaki tepe yönetileri ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, uluslararası bir tele-konferans toplantısı ile bir araya geldi.


Türkiye’deki uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 75’inden fazlasını temsil eden YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile uluslararası şirketlerin Türkiye’deki ve yurtdışındaki tepe yöneticileri arasında, 19 Eylül Salı günü bir tele-konferans görüşmesi organize etti.

YASED Yönetim Kurulu ve çok sayıda uluslararası şirketin 200’e yakın üst düzey yöneticisinin katıldığı görüşmede, Şimşek Türkiye ve dünyadaki ekonomik ve politik konjonktüre dair bir değerlendirme yaptı, beklentilerini aktardı. Türkiye’deki yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla uygulamaya konulan teşvikler, hedeflenen yasal düzenlemeler ve mali program hakkında da yatırımcılara bilgi veren Şimşek, uluslararası şirketlerden gelen çok sayıda soruyu da yanıtladı.

MALİ ve YASAL YAPISAL REFORMLARIN DEVAMI STRATEJİK ÖNEM TAŞIYOR

YASED Başkanı Ahmet Erdem görüşmede, hiçbir kesintiye uğramadan devam eden yapısal reform sürecinden duyulan memnuniyeti dile getirerek, “Hükümetimiz, mali disiplinde herhangi bir zayıflamaya izin vermeyerek, reformlara ve kamu yatırımlarına odaklanıyor. Bu adımların kararlılıkla devam etmesi ve Türkiye’nin, yatırım akışında küresel rekabetçiliğini artıracak önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır” dedi.

DİYALOG MEKANİZMASINA YASED DESTEĞİ

Uluslararası yatırımcılarla hükümet arasındaki iletişimi daha da güçlendirmek için, bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde de sorumluluk almaya devam edeceklerini vurgulayan Erdem, “Türkiye’ye yönelik uluslararası doğrudan yatırım akışının sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak, özellikle mevzuat ve uygulama ile ilgili problemlerin çözülmesine yönelik somut aksiyonlar almak amacıyla çalışıyoruz.” dedi ve ekledi:

“YASED olarak, Türkiye ekonomisinde güçlü bir temsile sahibiz. Bu gücümüzün, kamu ile her geçen gün artan sağlıklı iletişimimizde, pozitif algımızda önemli katkısı olduğuna inanıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de ülkemizin uluslararası yatırımcılar için bir çekim merkezi olarak konumlandırılması amacıyla çalışmalarımıza, hükümetimiz ile yakın diyalog kurarak devam edeceğiz.”

Vodafone’un katkılarıyla