“Türkiye’yi AB’ye Yakınlaştıracak Adımlar Atılmalı”

 

YASED Başkanı Ahmet Erdem: “AB'ye tam üyelik yolunda atılması gereken tüm adımları destekliyoruz”


YASED, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılım müzakerelerinde 17. faslın açılmasına yönelik bir açıklama yaptı. YASED Başkanı Ahmet Erdem, 17. Faslın açılmasının AB üyelik sürecine yeniden ivme kazandıracağını ifade etti.


Yapılan açıklamada Ahmet Erdem şu bilgileri verdi: “AB'ye tam üyelik yolunda atılması gereken tüm adımları YASED olarak destekliyoruz. ‘Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisinden Biri Olma’ hedefimizin gerçekleşmesi ve Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik kalkınması ve büyümesi için AB üyelik sürecinin önemli bir çıpa rolü üstlendiğine inanıyoruz.


İki yıl aradan sonra AB müzakere sürecinin ‘Ekonomik ve Parasal Politika Faslı’nın açılmasıyla yeniden başlaması oldukça sevindirici bir gelişmedir, aynı zamanda da Türkiye'nin bu alandaki yüksek uyum düzeyinin en önemli göstergesidir.


17. fasıl, Türkiye ile AB üyeleri arasındaki ekonomi politikalarının koordineli şekilde yürütülmesine ve ülke olarak birçok alanda sürdürülebilir ve güçlü bir ekonomik yapı oluşturmamıza katkıda bulunacaktır. Ayrıca, Avrupa Birliği, Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırım aldığı ana bölgedir. 2015’in ilk 10 ayına baktığımız zaman, AB’nin Türkiye’deki uluslararası doğrudan yatırımlar içindeki payının yüzde 55 olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla, AB üyelik sürecinin devamı ve ekonomik alandaki tüm bu olumlu gelişmeler dış ticaret ve uluslararası doğrudan yatırım akışına yansıyacak, büyümeyi de pozitif etkileyecektir.”

 

 

Vodafone’un katkılarıyla