Teknoloji ve İnovasyon

Teknoloji ve İnovasyon Çalışma Grubu; Ar-Ge ve İnovasyon Çalışma Grubu” ile “Sanayide Dijital Dönüşüm Çalışma Grubu”nun, teknolojinin artan önemi ve çoğu zaman çakışan ortak çalışma alanları bulunması sebebiyle birleştirilmesiyle, 2018 yılında kuruldu. Çalışma Grubu’nun amacı; Türkiye’de Ar-Ge yoğunluğunun artırılmasıyla, yenilikçilik ve girişimciliğin hız kazanması için gerekli iş ortamının rakip ülkelerden daha cazip hale getirilmesine katkıda bulunmak ve Türkiye’nin dijital dönüşüm sürecine entegrasyonunu sağlamaya yönelik çalışmalarda bulunmaktır.

Geçtiğimiz dönemde YASED tarafından hazırlanmış olan “Uluslararası Yatırımcıların Ar-Ge Yatırımlarını Türkiye’ye Çekmek için Gereksinimlerinin Belirlenmesi” ve “Türkiye’deki Ar-Ge Ekosistemini Rakip Ülkelerden Daha İyi Seviyeye Getirmek İçin Program Önerisi” adlı iki raporun çıktıları, ilgili her ortamda konunun taraflarıyla paylaşılmaktadır. Bu sayede, Ar-Ge Reform Paketi ile ikincil düzenlemelerde değerlendirilmek üzere görüş bildirimlerinde de bulunulmuştur.

Ayrıca, Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm sürecine yön vermek ve Türkiye’nin stratejisini belirlemek amacıyla, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulan “Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu”na üye 6 sivil toplum kuruluşundan biri olan YASED; 2017 yılı içerisinde Platform bünyesinde kurulan 6 çalışma grubundan “Standardizasyon, Mevzuat ve Patent” Çalışma Grubu’nun başkanlığını üstlendi. Düzenli aralıklarla bir araya gelen grup üyelerinin de desteğiyle ilk etap çalışmalarını tamamlayan Standardizasyon, Mevzuat ve Patent Çalışma Grubu, çalışmalarının çıktı raporunu Eylül 2017’de, Bakanlık bünyesindeki Platform sekretaryasına sundu. 2018 yılında ise Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu kurucu STK’ları tarafından sağlanan tüm girdiler, Bakanlık tarafından konsolide edilerek, “Dijital Türkiye Yol Haritası” oluşturdu ve eylem planlarını içeren ortak bir rapor yayınladı. Bu çalışmaların devamı niteliğinde olması planlanan yeni projelerin de 2019 döneminde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirilmesi öngörülmekte olup, söz konusu projelerin hazırlık ve uygulama aşamalarında da YASED olarak görev alınacaktır.

Teknoloji ve İnovasyon Çalışma Grubu’nun 2018 yılı faaliyetleri arasında; 17 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da T.C. Sanayi ve Teknoloji Eski Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik’in katılımı ile gerçekleştirilen “YASED Dijital Dönüşüm Çalıştayı”, 30 Mart 2018 tarihinde Ankara’da YASED İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu ile birlikte T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Eğitim Dairesi ile bir araya gelinerek Bakanlığın hazırlamış olduğu “Sanayinin İhtiyaç Duyduğu İşgücü Nitelikleri Raporu” üzerine gerçekleştirilen görüşme, 25 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez’in katılımı ile gerçekleştirilen “Teşvik, Ar-Ge ve Dijital Dönüşüm Çalıştayı” yer aldı. Söz konusu organizasyonlarda; uluslararası şirketlerin yatırım ortamına ilişkin ihtiyaç duydukları teşvik mekanizmaları, Ar-Ge yatırımlarının ekonomiye etkileri, Ar-Ge teşviklerinde yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri, Ar-Ge merkezlerinin işletme sorunları, sanayide dijital dönüşüm sürecine adaptasyon için gerekli olan adımlar, dijital dönüşüm sürecine halihazırda girmiş olan üyelerden uygulama örnekleri vb. konular ele alındı.

Ek olarak, T.C. Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan Yenilikçi Ticaret Platformu İstişare Kurulu üyeleri arasında yer alan YASED tarafından, Türkiye’nin ihracatını artırmaya ve e-ticaret uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik start up’lar odağında bir proje üstlenildi. Bu kapsamda, önümüzdeki dönem, uluslararası yatırımcıların ihtiyaçları ışığında teknoparklar/teknokentler tarafından belirlenecek olan start up’lar ile ortak işbirliklerinin kurulabileceği platformlar oluşturulması yönünde çalışmalar gerçekleştirilecektir.

İlgili kamu kurum ve kuruluşları ile yürütülen bu yakın ilişkiler önümüzdeki dönemde de devam edecek olup, benzer programların 2019 yılı içerisinde de devam ettirilmesi planlanmaktadır. Bunların arasında, YASED II. Dijital Dönüşüm Çalıştayı ile dijital dönüşümde büyük yol almış ülkelerden olan Estonya’ya uygulamaları yerinde görmek ve ilgili mercilerle istişarede bulunmak üzere bir ziyaret düzenlenmesi planlanmaktadır.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

3M, Anadolu Efes, Apple, Aras Kargo, Axa Sigorta, BASF, Baymak, Boeing, Borçelik, Bosch, Brisa Bridgestone, BSH, Cargill, Cengiz Makina, Chubb, Clariant, CMC İletişim, Credit Suisse, Crif, Deichmann, Deloitte, DHL, DOW, Dupont, Edenred, Enercon Rüzgar, Ergo Grubu, Ericsson, Experian, EY, Festo, Ford Otosan, Gama, GE, GF Hakan Plastik, Hafele, HP Enterprise, Hill International, HP Bilgisayar, HP Pelzer Pimsa, Huawei, Indesit, Iron Mountain, J&J, JTI, KPMG, La Lorraine Bakery, Leoni, L’Oreal, Mastercard, Mazars Denge, Media Markt, Mercedes-Benz, Merck Shark Dohme, Mey İçki, Microsoft, Migros, MUFG Bank, Multinet, Mutlu Akü, Nazalı, Nestlé, Netaş, Novartis, Novo Nordisk, Oyak Renault, Pepsico (Fritolay), Perfetti Van Melle, Pfizer, Philip Morris, P&G, Prometeon, Puratos, PwC, Ravago, Roche, Samsung, Sanofi, Savola, Schott Orim, SICK A.Ş., SGS Supervise, Shell Türkiye, Sicpa, Siemens Healthcare, Siemens, TAV, Tesa Bant, Tofaş, Tosyalı Toyo, Toyota, Travelex, Turkcell, Türk Philips, Türk Telekom, Unilever, U.N Ro-Ro, Vaillant, Valeo, Vodafone, Watsons, White&Case, Wilo, Yapı Kredi Bankası, Yazaki’yi temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

Vodafone’un katkılarıyla