İstihdam ve Eğitim

İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2018 yılında da üyelerin geniş katılımlarıyla, çalışma hayatına etki eden en önemli konuları gündemine taşıdı ve bu konulara yönelik faaliyetler gerçekleştirdi.

YASED’in en önemli paydaşı olan kamu kurumları ile gerçekleştirilen toplantılarda, üyelerden gelen görüşler doğrultusunda oluşturulan öncelikli gündem maddelerini, Ankara ile paylaşma fırsatı yakalandı. Bu kapsamda, yabancı çalışanların ve ailelerinin çalışma ve oturma izinleri süreçleri, gündem maddelerinin başında yer aldı. Ülkemize gelen uluslararası yatırımcıların, ülkemiz bürokrasisiyle ilk teması, üst düzey yöneticilerinin çalışma ve oturma izni başvuruları süreçleriyle olmaktadır. Bu süreçte alınan hizmet ve yaşanılan deneyim, Türkiye’ye yatırım kararlarında kritik rol oynayan söz konusu kişilerin, ülkemiz hakkındaki görüşlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu gerçekten yola çıkarak, YASED olarak bu süreçlerin iyileştirilmesi amacıyla, uzun yıllardır ilgili Bakanlık temsilcileri ile çalışılmaktadır. Bu amaçla; 2018 yılında, YASED Yönetim Kurulu’nun katılımları ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya gerçekleştirilen ziyarette, yabancı çalışanların ailelerinin oturma izinleri süreçlerinde yaşanılan sıkıntılar aktarılarak, çözüm önerileri sunuldu. Akabinde de Bakan Soylu’nun talimatlarıyla, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz’a bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette; YASED üyelerinin de aralarında bulunduğu 4875 sayılı kanunun kapsamına giren ve belirli şartları karşılayan özellik arz eden yatırımcılarda çalışan yabancıların aileleri için, oturma izni süreçlerinde bir kolaylık sağlanması talebi iletildi. Bu kişilerin başvurularının fiziksel olarak ayrı bir binada veya odada alınması, randevu verilmesinde ve değerlendirme süresinde öncelik sağlanması ile vekaletname sahibi bir kişinin başvuru esnasında yabancıya eşlik edebilmesi yönündeki görüşler aktarıldı. Bakanlık ve Göç İdaresi’nin de önümüzdeki dönemde süreçlerin iyileştirilmesi yönündeki olumlu yaklaşımları oldukça sevindirici olmuştur.

Geçtiğimiz yıl dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile gerçekleştirilen Çalıştay’da gündeme getirilen tüm konular, 2018 yılında da YASED grubunun gündeminde takip edilmeye devam edilmiştir. Çalıştay’da gündeme getirilen asgari ücret desteğinin devam etmesi, 7103 sayılı teşvik, muhtasar beyanname ile aylık prim ve hizmet belgesinin birleştirilmesi uygulamasının ertelenmesi ve AGI’nin kalıcı olması yönündeki YASED’in gündeme getirdiği olumlu gelişmeler sağlanmıştır.

YASED üyelerinin bir diğer önemli gündem maddesi olan Kreş Yönetmeliği’ne ilişkin görüşler de gerek Çalıştay esnasında gerekse yapılan ziyaretlerde Ankara ile paylaşıldı ve söz konusu uygulamaya yönelik mevzuat gelişmeleri yakından takip edildi.

Çalışma Grubu toplantılarında, üyeleri yakından ilgilendirecek mevzuat gelişmeleri de paylaşıldı ve bu değişikliklere yönelik şirket olarak yapılması gerekenler üyelerimizle birlikte istişare edildi.

Önümüzdeki dönemde, yeni Hükümet sistemine göre şekillenen kamu kurumları ile iletişimin devam etmesi, birinci öncelik olarak YASED gündeminde yer alacaktır. Özellikle istihdam ve sosyal güvenlik sistemi ile ilgili mevzuatsal gelişmeler yakından takip edilerek, proaktif bir yaklaşımla, YASED’in görüşlerinin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili tüm kamu kurumları ile paylaşılması hedeflenmektedir. Grubun eğitim konularına da odaklanabilmesi açısından, üyelerin eğitim alanında gerçekleştirdikleri projeler gündeme alınıp, “en iyi uygulamalar”dan yola çıkarak yeni bir proje geliştirilmesi de amaçlanmaktadır. Geçtiğimiz sene üyelerin geniş katılımlarıyla gerçekleştirilen Çalıştay’ın, yeni Bakan ve ekibiyle de tekrarlanması amaçlanmaktadır. Bu amaçla; geçtiğimiz dönem gündem maddelerinin 2019’da tekrar ele alınması ve oluşturulacak alt çalışma gruplarıyla Ankara ile iletişimin sağlanarak çözüme kavuşturulması hedeflenmektedir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

3M, A.S. Watson, Acwa, Adecco, Aksigorta, Akzo Nobel, Alliance Healthcare, Amgen, Atasun Optik, Avivasa, Bayer, Benetton, Boeing, Bosch, BP, British American Tobacco, BSH Ev Aletleri, Cengiz Makina, CMC İletişim, Coca-Cola, Colgate Palmolive, Deloitte, DHL Lojistik, DHL Worldwide, DOW, Dupont, Edenred, Enercon, Engie, Ergo, Ericsson, Experian, Festo, Ford, Fresenius, Gama, Garanti Bankası, GE, GF Hakan Plastik, GSK, Hafele, HP Enterprise, Horoz Bollore, ING Bank, ISS Tesis Yönetim Hiz., İskenderun Enerji, Klepierre, Knauf, L'oreal, La Lorraine Bakery, Leoni Kablo, Lifung, Magrabi, Manpower, Mapfre, Mars Sinema, Media Markt, Medtronic, Mercedes-Benz, Merck, Metlife, Metro, Mey, Microsoft, Migros, MSC, MUFG Bank, Multinet, Nestlé, Netaş, Nike, Novartis, Perfetti Van Melle, Petrol Ofisi, Philip Morris, Philips Lighting, P&G, Prometeon, Puratos Gıda, PwC, Ravago, Red Bull, Renault Mais, Rubis Terminal, Samsung, Savola, Sephora, SGS Supervise, Shaya, Shell Türkiye, Sicpa, Siemens Healthcare, Siemens, Socar, Sompo Japan, Tofaş, Toyota, Travelex, Turkcell, Türkiye Finans, Unilever, Valeo, Vodafone, Yapı ve Kredi Bankası, Yazaki’yi temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

İstihdam ve Eğitim grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla