Ticaret

2008 yılından bu yana faaliyet gösteren Ticaret Çalışma Grubu, YASED üyesi şirketlerin dış ticaret operasyonlarında karşılaştıkları engellerin kaldırılması ile daha sağlıklı bir iş ve yatırım ortamının oluşturulması yönünde ilgili paydaşları ile çalışmalar yürütmektedir.

2019 yılını yoğun bir gündemle tamamlayan Çalışma Grubu, Mayıs ayında Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Tuna Turagay’ın katılımı ile bir çalıştay gerçekleştirmiştir. Gündem konularımına ilişkin iletilen taleplere yönelik detaylı değerlendirmeleri içeren resmi yazı, çalıştay sonrasında Bakanlık tarafından YASED ile paylaşılmış ve mevzuatlardan kaynaklı sıkıntıların bir kısmının Bakanlıkça yapılan Kanun, Yönetmelik vb. düzenlemeler ile giderilmiş olması son derece sevindirici olmuştur. Ayrıca, Çalıştayda gündeme getirilen konulardan biri olan Ticaretin Kolaylaştırılması Koordinasyon Komitesi’ne YASED olarak  katılım talebimiz Bakanlık tarafından uygun görülmüştür. DTÖ’nün Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’nda yer alan yükümlülüklerinin yerine getirilmesi amacıyla kurulan söz konusu komitenin çalışmalarına 2020 yılından itibaren grup üyeleriyle birlikte katkı sağlanmasına karar verilmiştir.

“2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”nda YASED’in sorumlu kuruluş olarak yer aldığı bürokrasinin azaltılması politikası kapsamında Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) sahibi firmalara ilave kolaylıklar sağlanmasını için Ticaret Bakanlığı ile bir proje başlatılmıştır. Projede belirlenen YASED üyeleri ile bir çalışma grubu oluşturulmuş, halihazırda yerinde gümrükleme iznine sahip olan firmaların bu sürece başlamaları ve henüz izni olmayan firmaların da izni almaya teşvik edilmesi hedeflenmiştir. 2020 yılı başında yayımlanan Yönetmelikle birlikte pilot uygulamanın da yapılması ile projenin ilk fazı tamamlanmıştır. 2020 yılı içinde de yaygınlaştırma çalışmalarının yürütülmesi hedeflenmektedir.

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan önderliğinde yürütülen ve YASED’in de üye olduğu STK İstişare Kurulu toplantılarına katılım sağlanmaktadır. Üyelerimizin dış ticaret operasyonlarında karşılaştıkları güçlüklerin ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin Sayın Bakan’a arz edildiği platformda, Mart ayı ile birlikte Kovid-19’la mücadelede ticaretin sürdürülebilirliği için gereklilikler de ele alınmaya başlanmıştır. Bu platform bünyesinde DEİK ve TİM ile birlikte Hedef Ülkeler Çalışma Grubu kurulmuş ve ticaretin arttırılmasına yönelik hedefler ve eylem planları oluşturulmaya başlanmıştır. Grubun 2020 yılında Ticaret Bakanlığı ile hedef ülkelere yönelik ortak ziyaretler düzenlenmesi yönünde bir planı bulunmaktadır.

Ocak 2020’de ana paydaşlarımızın başında gelen Ticaret Bakanlığı ile geleneksel hale gelen çalıştay, Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna Turagay’ın katılımları ile gerçekleştirilmiştir.

Kovid-19 ile birlikte değişen dünya düzenine uyum sağlanması, küresel tedarik zincirinde ülke olarak daha fazla rol alınması ve salgının dış ticaret operasyonlarına etkisinin en aza indirilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı ile yakın iletişim sürdürülmektedir. Ticaret ve yatırımların ayrılmaz bir bütün olduğundan yola çıkarak, hem salgın hem de sonrasında yaşanacak normale geçiş süreçlerinde üyelerimizin ticaretin sürdürülebilirliğine ilişkin beklenti ve önerilerinin uygun platformlarda aktarımına devam edilecektir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

A.S. Watson, Aareal Bank, Abbott, Adecco, Alliance Healthcare, Amazon Turkey, Apple, Artsana Turkey (Chicco), Atasun, Avon, BASF, Bayer, Benetton, Boeing, Borçelik, Bosch, Brisa Bridgestone, British American Tobacco, Brown Forman, BSH, Bunge Gıda, Candy Hoover, Cargill, Cengiz Makine, Citibank, Clariant, CMA CGM, Crif, Deloitte, Denge (Mazars), DFDS, DHL Worldwide Express, Dow Kimya, DP World, Duracell, Enercon, EY Türkiye, Ford Otosan, Fritolay (Pepsico), Garanti Bankası, Georg Fischer Hakan Plastik, Getir, Grundfos Pompa, Haribo, Hero Gıda, Hewlett Packard Enterprise, Hill International, HP Bilgisayar, Huawei, IBM, İbrahim Etem – Menarini, Johnson&Johnson, JTI, Jungheinrich, Karcher, Koç Holding, KPMG, Kumport, Leoni Kablo, Lesaffre, Li&Fung, L'oreal, Mars Gıda, Mars Sinema, Medtronic, Mercedes-Benz, Merck İlaç, Metro Grosmarket, Microsoft, Migros, Mondelez International, MSC, MUFG Bank, Nazalı Avukatlık Ortaklığı, Nestle, Nike, Odea Bank, Oyak Renault, Petrol Ofisi, Philip Morris, P&G, Prometeon, PwC, Ravago, Red Bull, Renault Mais, Rubis Terminal Petrol, Samsung, SAP, Sephora, Shell Türkiye, Sicpa, Siemens Healthcare, Siemens Sanayi, Signify, Socar Aliağa Liman İşletmeciliği, Socar Turkey Enerji, Sony, Specialty Products (Dupont Grubu), TAV, Tesa Bant, Tetrapak, TNT, Tofaş, Toyota, Türk Henkel, Türk Philips, Unilever, UPS, Vaillant, Valeo Otomotiv, Vanguard Turkey Lojistik, Vodafone’u temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

Ticaret grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla