Dış Ticaret ve Gümrükler

2008 yılında kurulan ve on yıldır faaliyetlerine devam eden Dış Ticaret ve Gümrükler Çalışma Grubu; YASED üyesi şirketlerin dış ticaret operasyonlarında karşılaştıkları engellerin kaldırılması ile daha sağlıklı bir iş ve yatırım ortamının oluşturulması için, ilgili kamu, STK ve üniversiteler ile çalışmalar yürütmektedir.

Misyonu doğrultusunda 2018 yılı Nisan ayında Çalışma Grubu; Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci’nin katılımları ile geniş katılımlı bir Dış Ticaret ve Gümrükler Çalıştayı gerçekleştirdi. Çalıştayda, sağlıklı bir iş ve yatırım ortamının tesisi için dış ticaret ve gümrükler konuları özelinde YASED’in görüş ve önerileri aktarıldı.

Çalıştayı takiben Mayıs ayında, Ürün Güvenliği ve Denetimi kapsamında, TAREKS sisteminin ve uygulamada YASED üyelerinin karşılaştıkları sorunların istişare edilmesi, sistemin işleyişinin üyelere aktarılması amacıyla, eski Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Daire Başkanı Bumin Kaan Köktürk’ün katılımlarıyla, üyelere yönelik olarak bir eğitim semineri düzenlendi.

Yıl boyunca düzenlenen geniş katılımlı Çalışma Grubu toplantılarında, üyelere dış ticaret ve gümrük konuları özelinde gerçekleşen mevzuat değişiklikleri ve çıkarılan tebliğler hakkında bilgilendirici sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca düzenli olarak üyelerin görüş ve önerileri ile mevzuat değişikliklerine yönelik olarak ilgili Bakanlık birimlerine YASED’in görüşleri iletildi.

Temmuz ayında, 2018 yılı içerisinde hayata geçirilen E-bandrol uygulaması kapsamında, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) Muhasebe ve Finans Dairesi Başkan Yardımcısı İzzet Bal ziyaret edildi ve uygulamanın kapsamının tüm elektronik aletler için genişletilmesi yönündeki YASED’in talebi kendilerine iletildi. Yine aynı ay içerisinde ithalatta alınan koruyucu önlemler çerçevesinde, başta Çin’de yapılanlar olmak üzere birtakım tekstil ürünlerinin ithalatında “kayıt belgesi” sunulmasına yönelik olarak hayata geçirilecek olan uygulamanın, 2019 yılına ertelenmesine yönelik YASED görüşü iletildi.

İthalat ve ihracat süreçlerinin gümrükte takibine olanak sağlayan Gümrük Eşya Takip Ve Analitik Performans Programı (GET-APP) kapsamında, programın içeriğinde yer alan veri alanları incelendi. Programın daha etkin kullanılması amacıyla, YASED üyelerinden, sistem üzerinde eklenmesini talep ettikleri 10 veri alanına yönelik görüşleri talep edilerek, bu görüşler, liste halinde Bakanlık ile paylaşıldı.

2019 yılında düzenli Çalışma Grubu toplantıları ile Bakanlıklar ile yakın iletişim yoluyla güncel mevzuat çalışmalarına proaktif katkı verilmesine devam edilmesi hedeflenmektedir. 2019 yılı ilk çeyreğinde de Ticaret Bakanı ve Ticaret Bakanı Yardımcısının da katılımlarıyla bir çalıştay düzenlemesi planlanmaktadır.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

A.S. Watson, Abbott, Alliance Healthcare, APM Terminalleri, Apple, Atasun Optik, Avon, BASF, Bayer, Boeing, Borçelik, Bosch, British American Tobacco, Cengiz Makina, Citibank, Clariant, DHL Global, DHL Worldwide Express, Dow, DP World, Dupont, Enercon Rüzgar, Ergo, EY, Ford,  General Elektrik, Georg Fischer Hakan Plastik, Hafele Mobilya, Haribo Şekerleme, Hewlett Packard Enterprise, Hill International, HP Bilgisayar, Huawei, Indesit, Johnson&Johnson, JTI, KPMG, Leoni Kablo, Lifung, L’oreal, Magrabi, Mars Sinema, Mazars Denge, Medtronic, Mercedes-Benz, Merck İlaç, Mey İçki, Microsoft, Migros, Mondelez (Kent), MSC, MUFG Bank, Nazalı (Andersen Tax&Legal), Nestlé, Nike, Oyak Renault, Pepsico, Petrol Ofisi, Pfizer, Philip Morris,  Procter&Gamble, Prometeon, Puratos Gıda, PwC, Ravago, Red Bull, Renault Mais, Rubis Terminal Petrol, Samsung, Sandvik, Schott Orim, Sephora, SGS Supervise, Shaya Kahve, Shell Türkiye, Sicpa, Siemens Healthcare, Siemens Sanayi, Socar, Sony Eurasia, Stanley Black & Decker, TAV, Tesa Bant, Tetrapak, TNT, Tofaş, Tosyalı Toyo Çelik, Toyota, Türk Henkel, Türk Philips, U.N Ro-Ro, Unilever, UPS, Vaillant, Valeo, Vodafone, Wilo Pompa, Yapı Kredi Bankası, Yazaki Otomotiv’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır. 

Dış Ticaret ve Gümrükler grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla