Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği

Türkiye’nin, Avrupa Birliği (AB) önceliğinde tüm küresel pazarlar ile etkin iletişiminin sağlanması, iş ve yatırım ortamının uluslararası en iyi örneklerle uyumlu hale getirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla destekleyici çalışmalar yürüten YASED, 2015 yılında Dış İlişkiler ve AB Çalışma Grubu’nu yeniden yapılandırarak, söz konusu faaliyetlerine aktif bir şekilde devam etmektedir.

Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi, serbest piyasa ve rekabet kurallarına uygun, verimli, öngörülebilir ve rekabetçi bir yatırım ortamının sağlanması ve sürdürülmesi temeli üzerine inşa edilen YASED Dış İlişkiler ve AB Çalışma Grubu, bugüne kadar AB başta olmak üzere TTIP, DTÖ, G20, B20 ve BREXIT süreci gibi pek çok konuyu sistematik olarak yakından takip etmiştir. Bu çerçevede, YASED üyesi firmalar tarafından da katkı ve katılım sağlanarak, uluslararası kurum ve kuruluşlarla yakın işbirliği ve iletişim kurulması sayesinde, Grubun görüşlerinin ilgili platformlarda iletişimi sağlanmıştır. Bu çerçevede, her yıl Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan Türkiye Raporu’na da görüş oluşturulmaktadır.

Bu kapsamda, Gümrük Birliği Modernizasyonu ve Brexit süreci ile ilgili hususların istişare edilmesi için T.C. Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile birçok kez bir araya gelinmiş olup, Bakanlığın AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından STK’lara yönelik gerçekleştirilen, mevcut durum analizlerinin ve önümüzdeki dönem beklentilerin yer aldığı görüşmelere katılım sağlandı.

YASED, dönemin T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olan ve görevine Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi olarak devam eden Doç. Dr. Hatice Karahan başkanlığındaki heyette yer alarak, 6-8 Kasım 2017 tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleştirdiği temaslarını, 2018 yılı içerisinde de 8-9 Şubat tarihlerinde sürdürdü. Toplantılarda, Türkiye’nin gerek AB’ye tam üyeliğinin gerekse Gümrük Birliği Modernizasyonunun, her iki tarafın da menfaatine olduğu vurgulandı.

2018 yılı içerisinde ülkemizi ziyarete gelen Birleşik Krallık İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile YASED üyeleri arasında, 6 Eylül 2018 tarihinde bir buluşma gerçekleştirildi. Buluşmada; özellikle otomotiv, beyaz eşya, kimya ve makine sektörlerinde faaliyet gösteren uluslararası yatırımcıların, Brexit sürecinde Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ikili ticari ilişkilerde karşılaşabilecekleri sorunlar ve öngördükleri etkiler hakkında istişarede bulunuldu.

Son olarak, Almanya Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve ekibinin Türkiye ziyareti kapsamında, 26 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenen Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Alman Yatırımcılarla İstişare Toplantısı’na YASED olarak katılım sağlanarak, Türkiye’deki iş ve yatırım ortamının kapsamlı bir değerlendirmesi sunuldu.

Önümüzdeki dönem çalışmaları kapsamında da T.C. Ticaret Bakanlığı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu üst düzey temsilcileri ile yeniden bir araya gelinmesi planlanmaktadır. Ayrıca AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileri başta olmak üzere, YASED üyelerinin çeşitli diplomatlarla bir araya gelerek, ülke bazında yaşanan sorunların istişare edilmesine devam edilecektir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Aareal Bank, Acwa Güç, Akenerji, Aksigorta, Amgen İlaç, APM Terminalleri, Apple, Arvato, Avon, Boeing, Bosch, British American Tobacco, Cengiz Makina, Clariant, Coface, Credit Suisse İstanbul Menkul Değerler, Deloitte, Denizbank, Dentons Europe, DHL Lojistik,  DHL Worldwide, DOW, DP World, Edenred, Enercon Rüzgar, EWE, EY, Ford Otosan, Fresenius Medikal, General Elektrik, Georg Fischer Hakan Plastik, HSBC Bank, Knauf, Koç Holding, KPMG, Lilly İlaç, Lifung, Magrabi, Mars Sinema, Medtronic, Merck Sharp Dohme (MSD), Metro, Microsoft, Nazalı (Andersen Tax & Legal), Nestlé, Nike, Nivea, Novartis, Oyak Renault, Pepsico (Fritolay), Petrol Ofisi, Philip Morris, Procter&Gamble, Puratos Gıda, PwC, Roche, Rubis Terminal Petrol, Samsung, Sandvik, Sanofi, SGS Supervise, Shell Türkiye, Sicpa, Siemens Healthcare, Siemens Sanayi, Statkraft Enerji, Tofaş, Tosyalı Toyo, Toyota, Türk Philips, Türk Telekom, Türkiye Finans, UPS, Vodafone, White&Case, Yapı Kredi Bankası’nı temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla