ArGe ve İnovasyon

Faaliyetlerini 2006 yılından bu yana sürdüren ArGe Çalışma Grubu’nun amacı, “Türkiye’nin ArGe yoğunluğunun artmasına ve ArGe yatırımları ve projeleri ile yenilikçilik ve girişimciliğin hız kazanması için gerekli iş ortamının rakip ülkelerden daha cazip olmasına katkıda bulunmak”tır.

Çalışma Grubu; geçtiğimiz dönemde “Uluslararası Yatırımcıların Arge Yatırımlarını Türkiye’ye Çekmek için Gereksinimlerinin Belirlenmesi” ve “Türkiye’deki ArGe Ekosistemini Rakip Ülkelerden Daha İyi Seviyeye Getirmek İçin Program Önerisi” adlı iki ArGe Raporu yayınlamış, sonuç ve önerilerinin iletişimini ilgili platformlarda sürdürmüştür. Bu kapsamda;

Türkiye’nin büyüme stratejisini bölgesel bir merkez ve bu kapsamda da bir ArGe merkezi olma adımıyla temellendirmesine yönelik olarak ArGe reform paketi (yeni ArGe Kanunu ve ikincil düzenlemeleri) ve ilgili diğer yönetmelik ve çalışmalarda (Patent Kanunu, orta ve yüksek teknolojili ürünlerin teşviği ve gayrimaddi haklara tanınacak istinalar vb.) katkı sağlanmıştır.

Bu süreçte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile mevcut iletişim ve işbirliği artırılmıştır. Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Sn. İlker Ar ve ekibi ile düzenli aralıklarla (20 Haziran ve 11 Kasım 2016) biraraya gelinmiştir. Bu toplantılarda ArGe Reform Paketi kapsamındaki düzenlemelerin yanısıra Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri (RİP) hakkında da görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bu konuların YASED Maliye Bakanlığı Çalıştayı ve YOİKK başta olmak üzere Bakanlık tarafından düzenlenen ArGe Zirvesi (28-29 Eylül 2016) ve 14-15 Aralık 2016 tarihlerinde gerçeleşen “İzmir’in Uluslararası Çekim Merkezi Olması İçin Bir Yol Haritası” konulu çalıştay gibi ilgili diğer platformlarda da gündeme getirilmesi ve değerlendirilmesi sağlanmıştır. İlk defa Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ile 17 Ağustos 2016’da Beştepe Külliyesi’nde bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, bazı Çalışma Grubu üyeleriyle birlikte, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanı Yusuf Karaloğlu ile beraberindeki uzman heyeti katılım sağlamıştır. Toplantıda, küresel ölçekte ve Türkiye özelinde uluslararası doğrudan yatırım hareketleri, trendler ve beklentileri birlikte ArGe raporunun sonuçları değerlendirilmiştir. Türkiye’nin büyüme stratejisi kapsamında bölgesel bir merkez ve bu kapsamda da bir ArGe merkezi olma adımıyla temellendirmesine yönelik olarak kritik önem taşıyan bu düzenlemelerin görüşlerimiz doğrultusunda hayata geçirilmiş olması memnuniyetle karşılanmaktadır.  

Ayrıca YOİKK bünyesinde “Kamu-Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) modelinin özel sektör talepleri dikkate alınarak güncellenmesi konusu takip edilmiştir. YASED olarak, bu konuda temel yol gösterici bir doküman olarak hazırlanan çalışma raporunun iletişimi YOİKK bünyesinde yapılmıştır. Bakanlık ile yürütülen bu yakın ilişkiler çerçevesinde 2017 yılının ilk yarısında kapsamlı bir çalıştay yapılması planlanmaktadır. Bakanlık ile yapılan görüşmeler ışığında çalıştayın ana gündem konularından birinin “Dünya’da ve Türkiye’de RİP uygulamaları” olması planlanmaktadır. Bu kapsamda; “Türkiye’deki mevzuat ve uygulamaları ile gelişimi yönünde yapılan çalışmalar”, “Türkiye’de RİP mevzuatından kaynaklı uygulamada yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri” ile “Dünya’dan başarılı ülke örnekleri ve Türkiye için model önerisi” alt başlıklarının değerlendirilmesi öngörülmektedir. Bu çalıştaya hazırlık yönünde Çalışma Grubu altında alt bir grup oluşturulmuştur. Konu ile ilgili olarak önden ilgili bazı tarafların (teknokent yöneticileri, üniversiteler, vb.) görüşleri alınmıştır. Bu grup içerik hazırlıkları yönünde çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca YASED’in stratejik öncelikli konularından biri olan Sanayi 4.0 dönüşüm çalışmalarına katkı sağlayacaktır.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

3M, BASF, Baymak, Boeing, Borçelik, Bosch, BSH, Callus, DHL Lojistik, DOW, Dupont, Enercon Rüzgar, Erdikler, Ergo Grubu, Ericsson, Experian, EY, Ford, Fritolay (Pepsico), General Electric, HP, Huawei, Indesit, Intel, Johnson&Johnson, JTI, KPMG, l’Oreal, Mazars Denge, Mercedes-Benz, Merck Shark Dohme (MSD), Mey, Microsoft, Migros, Netaş, Novartis, Novo Nordisk, Oyak Renault, Perfetti Van Melle, Pfizer, Procter&Gamble, Puratos Gıda, PwC, Ravago, Roche, Samsung, Sanofi, Schott Orim, SGS Supervise, Sicpa, Siemens Sanayi, Silver Spring Networks, TAV, Tchibo, Tofaş, Tosyalı Toyo Çelik, Toyota, Turkcell, Türk Philips, Türk Telekom, Türkiye Finans, Unilever, Vaillant, Valeo, Vodafone, Yapı Kredi Bankası, Yazaki Otomotiv, Yudum Gıda (Savola)’yı temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

ArGe grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla