Sağlığa Erişim

2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren YASED Sağlığa Erişim Çalışma Grubu’nun amacı gerek ilaç sektöründe gerekse de tıbbi cihaz sektöründe öncelikli olarak iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesine, Ar-Ge ekosisteminin ve yenilikçiliği koruyup destekleyen bir yapının oluşturulmasına destek sağlamaktır. Grup çalışmalarının temel hedefi sektöre ilişkin konularda YASED’i sürekli, güvenilir ve değer katan bir çözüm ortağı olarak konumlandırmak, bu kapsamda ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği ve koordinasyonu geliştirmektir.

Sağlıkta doğru yerlileştirme modelinin geliştirilmesi ve benimsenmesi yönünde Bakanlık nezdinde çalışmalar devam ettirilmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı ile YASED arasında ortak kurulan “Yerelleştirme Çalışma Grubu” koordinatörlüğünü Bakanlık tarafında üstlenen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Sayın Hakkı Gürsöz ile yapılan görüşmelerde varılan ortak karar doğrultusunda, TEPAV moderatörlüğünde düzenlenen ortak çalıştayların çıktı notlarının bir rapor halinde basımına ve ilgili tarafların paylaşımına açılmasına karar verilmiştir. Ar-Ge, Klinik Araştırmalar, Üretim ve İhracat alanlarında iyileştirme önerilerini kapsayan çalışmanın sonuçlarının bir çalıştay ortamında Sağlık Bakanlığımız ve ilgili merciler ile paylaşılması talebimiz Bakanlığa iletilmiştir.  

Bunlara ilave olarak, 2 Ocak 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile YASED üyeleri arasında bir görüşme gerçekleştirilmiş olup, söz konusu görüşmede YASED çalışmalarının ve oluşturulan görüşlerinin Kurul ile de paylaşılması halinde hükümetin çalışmalarına katkı sağlanabileceği ve ortak faaliyetlerde bulunulabileceği üzerinde hem fikir olunmuştur. 5 Eylül 2019 tarihinde ise T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Sn. Emine Alp Meşe ile bir görüşme gerçekleştirilmiş ve YASED Sağlığa Erişim, YASED Hızlı Tüketim Malları ve YASED Gıda ve Tarım Çalışma Gruplarının görüş ve önerileri kendisi ile paylaşılmıştır. Çalışma Grubu 2020 yılında da çalışmalarını bu kapsamda sürdürmeye devam edecektir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

3M, Abbott, Abbvie, Alliance Healthcare, Allianz Sigorta, Amgen, Arup Mühendislik, Astellas Pharma, Astrazeneca, Atasun, Axa Sigorta, Bausch & Lomb, Bayer, Boehringer İngelheim, Chubb European Group, Coca-Cola, Deloitte, Dow Kimya, Eurocross, Expanscience, EY Türkiye, Fresenius, Fritolay (Pepsıco), Garanti Bankası, Glaxosmithkline (GSK), Horoz Bollore, İbrahim Etem – Menarini, Johnson&Johnson, Lilly İlaç, Manpower, Medtronic, Merck İlaç, Migros, MSD Turkey, Nestle, Novo Nordisk, Perfetti Van Melle, Pfizer, P&G, Roche, Samsung, Sanofi, SAP, Sephora, Sicpa, Siemens Healthcare, Siemens Sanayi, Takeda, UPS’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

Sağlığa Erişim grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla