Otomotiv Ana ve Yan Sanayi

2009 yılında kurulan Otomotiv Ana ve Yan Sanayi Çalışma Grubu’nun amacı, sektörler üstü çatı kuruluş kimliğindeki YASED’in yatırım ortamının iyileştirilmesi makro-perspektifinde kamu idaresi tarafından benimsenen görüş oluşturma yetkinliğinden faydalanarak, sektördeki paydaşlarımızın pozisyonlarının üst düzey strateji belgelerine yansıtılmasını temin etmektir. Bu doğrultuda, sektör temsilcisi sivil toplum kuruluşları ile birbirini tekrarlayan çalışmalardan ziyade birbirini tamamlayan çalışmalara önem verilmektedir. Bu çerçevede, sektörün teknik mevzuat konularına girilmeden YASED’in daha kapsamlı destek sağlayabileceği vergi, Ar-Ge, dış ticaret ve sanayide dijital dönüşüm gibi konularda çalışmalar sürdürülmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda görülen ekonomik yavaşlamanın önümüzdeki dönemde iç pazarda daha fazla daralmaya neden olmaması için kamu idareleri tarafından devreye alınabilecek önlemler, Grubumuzun öncelikli ajanda maddeleri arasında yer almaya devam etmektedir. Bu kapsamda, motorlu taşıtlar üzerindeki satış vergisinin yatırım cazibesini artıracak seviyelere çekilmesi adına ÖTV/KDV indiriminin sürdürülmesi ve hurda teşviki uygulamasının cazibesinin artırılması hususlarında istişareler sürdürülecektir.

2020 yılında ise, yatırım teşvik sisteminin etkinliğinin artırılması, kamu idareleri ile otomotiv sektörü arasında üst düzey istişare platformlarının oluşturulması, akıllı ulaşım ve şehir sistemlerini destekleyici faaliyetlerin teşvik edilmesi, eşdeğer parça uygulamasında sağlam bir yasal zemin ve denetim mekanizmasının tesisi ve otomotiv sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli elemanların yetiştirilmesi konularına ağırlık verilecektir. Aynı zamanda Gümrük Birliği Modernizasyonu ve Brexit gibi daha uluslararası perspektifteki konulara yönelik olarak oluşturulan görüşlerimiz de ilgili platformlarda dile getirilmeye devam edilecektir.

 

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

3M, Adecco, Akzo Nobel / International Paint, ALJ Holding, Arup Mühendislik, Borçelik, Bosch, Brisa Bridgestone, Chubb European Group, CMA CGM, Deloitte, Denge (Mazars), DHL Lojistik Hizmetleri, Dow Kimya, DP World, EY Türkiye, Ford Otosan, Garanti Bankası, Goodyear, HP Pelzer Pimsa Otomotiv, Koç Holding, KPMG, Leoni Kablo, Manpower, Mercedes-Benz, Migros, Mutlu Akü, Oyak Renault, Prometeon, PwC, Ravago, Renault Mais, SAP, Sensörler Ve İleri Cihazlar (SICK), Specialty Products (Dupont Grubu), Tofaş, Toyota, Valeo Otomotiv’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır.


Otomotiv Ana ve Yan Sanayi grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla