Lojistik ve Ulaştırma

Çalışma Grubu, 2012 yılında kurulmuş olup, üyeleri lojistik ve ulaştırma sektöründe faaliyette bulunan ve bu sektörden hizmet alan uluslararası şirketlerden oluşmaktadır. Grup, sektörde hizmet veren şirketlerin faaliyet alanı gereği kara taşımacılığı, deniz taşımacılığı, hızlı hava kargo taşımacılığı ve intermodal taşımacılık konularına yoğunlaşmıştır.

Çalışma Grubu, sektörün değer zincirindeki stratejik rolü gereği, Türkiye’nin bölgesel merkez olarak konumlandırılmasında sektörün önemini vurgulayacak çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye’nin lojistik ve ulaştırma master planının hazırlanması çalışmaları, kamu ve ilgili kurumlar ile takip edilmektedir.

Grup ayrıca, Türkiye’nin bir lojistik üssü olması doğrultusunda uluslararası yatırımların devamlılığının sağlanması, yeni yatırımların ülkeye çekilmesi ve Türkiye’nin global lojistik pastasından daha fazla pay alması için kamuya görüş sağlamakta ve aktif iletişim faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve uluslararası yatırımları engellemesi muhtemel yönetmeliklere görüş hazırlanarak, kamu nezdinde aktif girişimlerde bulunuldu. Bu çalışmalar sonrasında, yönetmeliklerin uluslararası yatırımları engellemeyecek yönde değiştirilmesi büyük memnuniyetle karşılandı. Ayrıca, Ticaret Bakanlığı nezdinde Türk limanlarında transit ticaretin kolaylaştırılması ve prosedürün basitleşmesi yönünde girişimlerde bulunuldu ve mesafe kat edildi.

Çalışma Grubu, önümüzdeki dönemde T.C. Ulaştırma ve Altyapı ve Ticaret Bakanlıkları ile yakın temasını sürdürmek üzere çalışmalarına devam edecektir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Alışan Denhartogh, Alliance Healthcare, APM Terminalleri, Aras Kargo, Arup Mühendislik, Boeing, Cengiz Makina, Chubb, Clariant, Coface, Denizbank, DHL Global, DHL Lojistik, DHL Worldwide Express, DOW, DP World, Dupont,  Edenred, Ficosa Otomotiv, Fresenius Medikal, G4S Güvenlik, Hill International, Horoz Bollore, Huawei, Indesit Company, KPMG, Kumport, La Lorraine Bakery Group, Lesaffre Mayacılık, l'Oreal, Migros,  Mondelez (Kent), MSC, Nestlé, Nike, Oyak Renault, Pepsico, Petrol Ofisi, Philip Morris, Procter&Gamble, Puratos, PwC, Ravago, Roche, Rubis Terminal Petrol, Samsung, Schott Orim, SGS Supervise, Shaya Kahve, Shell Türkiye, Siemens Sanayi, TAV, Tesa Bant, TNT, Tofaş, Travelex, Türk Henkel, Türk Philips, U.N Ro-Ro, UPS, Watsons, White & Case’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

Lojistik ve Ulaştırma grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla