Gıda ve Tarım

Çalışma Grubu 2018 yılında hem mevzuat çalışmalarını takip etmiş hem de ilgili kurumlar ile iletişim yoluyla çalışmalarına devam etmiştir.

Çalışma Grubu; “Sağlık Bakanlığı Stratejik Plan 2017- 2021” çalışmasının taslağı üzerindeki görüşlerini 2017 yılında kurulan “Sağlıklı Yaşam” alt çalışma grubu altında oluşturulmuş olan YASED görüşleri, 2018 yılında da Bakanlık yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmeler çerçevesinde gündeme getirilmiştir.

Grubun temel faaliyetleri kapsamında, yıl boyunca regülasyon ve mevzuat düzenlemeleri gündeme taşınmıştır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK), Yayın Hizmetleri Usulü Yönetmeliği kapsamında, çeşitli gıda ve içecek ürünlerinin reklamlarında akar bant uygulanmasına yönelik olarak görüş ve öneriler iletilmiştir.

Aynı şekilde, Çevre Kanunu Kapsamında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi çerçevesinde; YASED görüş ve öneriler ivedilikle oluşturularak, Çevre Bakanı Murat Kurum, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta ile paylaşıldı. Kanun kapsamında getirilen geri kazanım paylarına ilişkin, firmaların bütçelerine getireceği ek mali yüke dair görüşler, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile gerçekleştirilen çalıştay kapsamında ayrıca dile getirildi. Kanun kapsamında yapılacak ikincil ve mevzuatsal düzenlemelere dair olarak, Çevre Bakanlığı tarafından süreç içerisinde YASED görüşlerinin talep edileceği, yazı ile ayrıca bildirildi.

2019 yılında, Sağlık Bakanlığı Stratejik Planı üzerindeki görüş çalışmalarının ve ilgili düzenlemelerin, Sağlık Bakanlığı temsilcileri ile bir araya gelinecek ikili toplantılarla nihayete erdirilmesi hedeflenmektedir. Yeni sistem içerisinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu yetkilileri ile bir araya gelinmesi ve sektör içerisinde yasal ve mevzuatsal gelişmelerin yakinen takip edilmesi, YASED olarak katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Ajinomoto, Amylum Nişasta, Anadolu Efes, Bayer, British American Tobacco, BSH, Bunge, Cargill, Clariant, Coca Cola, Deloitte, Dupont,  Ferrero, Haribo, Imperial Tobacco, JTI, La Lorraine Bakery Group, Lesaffre Mayacılık, Metro, Mey, Migros, Mondelez (Kent), Nestlé, Pepsico, Perfetti Van Melle, Philip Moris, Procter&Gamble, Puratos Gıda, Ravago, Red Bull, Savola Gıda, SGS Supervise, Shaya Kahve, Sicpa, Sodexo Avantaj, Tetrapak, Türk Tuborg, Unilever, White & Case’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır. 


Gıda ve Tarım grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla