Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Çalışma Grubu; 2010 yılında faaliyete geçmiş olup, ağırlıklı olarak Üretici / Tedarikçiler, Sabit ve Mobil Operatörler, Servis Sağlayıcılar, Yazılım Firmaları ve Danışmanlık Şirketlerinden oluşan bir üye profiline sahiptir.

Çalışma Grubu’nun ana misyonu, bilgi ve iletişim teknolojilerinin, Türkiye’nin en öncelikli konularından biri olduğunun tüm paydaşlara etkin bir şekilde anlatılması olarak belirlenmiş olup, grup çalışmalarını bu odakla gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda, uluslararası şirketlerin, sektörün gelişimi üzerindeki olumlu katkıları da ele alınmaktadır.

Grubun en önemli çalışmalarından olan “Ulusal Genişbant: Türkiye’nin Genişbant Hedeflerine Ulaşması Yolunda Hedefler” başlıklı rapor, 2017 yılında yayınlandı. Raporda bahsi geçen öneriler, Ulusal Genişbant Stratejisi Eylem Planı’na (UGSEP) önemli girdi sağladı. Bu çerçevede; UGSEP yakından takip edilerek görüş verilmekte ve Plan doğrultusunda oluşturulan Çalışma Gruplarına aktif katılım sağlanmaktadır.

Çalışma Grubu ayrıca, Hukuk ve IPR Çalışma Grubu ile birlikte çalışarak, bilgi sistemlerinin yurtiçinde tutulması zorunluluğu getiren Bilgi Sistemleri Yönetimi Tebliği’ne yönelik görüş hazırladı ve Sermaye Piyasası Kurumu ile paylaştı. Bu çerçevede, bahse konu yönetmeliğin uygulamasının YASED görüşleri ile uyumlu olarak uygulanmasının ertelenmesinden memnuniyet duyulmuştur.

Grup, yüksek teknolojili ürünlerin Türkiye’de üretilmeleri için, ürün/girdi bazlı teşvikler sağlamak üzerine bir rapor hazırlığı çalışması yürütmektedir. Ayrıca, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile daha yakın temasta bulunmak üzere, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Başkanına da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Aksigorta, ALJ Holding, Alliance Healthcare, Apple, Arup Mühendislik, Arvato, Avon, Bayer, Cengiz Makina, Chubb, CMC İletişim, Corning Optik, Deloitte, DHL Lojistik, Edenred, Ericsson, Ewe Turkey, Experian, EY, Ficosa Otomotiv, General Elektrik, Glaxosmithkline, Hafele Mobilya, Hewlett Packard Enterprise, HP Bilgisayar, Huawei, Iron Mountain, KPMG, Mars Sinema, Mazars Denge, Microsoft, Multinet, Nazalı (Andersen Tax&Legal), Netaş, PwC, Renault Mais, Samsung, SGS Supervise, Shaya Kahve, Sicpa, Siemens Sanayi, Société Générale, Sony Eurasia, TAV, Tetrapak, Toyota, Turkcell, Türk Telekom, Türkiye Finans, Unilever, UPS, Vaillant, Vodafone, Watsons, Yapı Kredi Bankası’nı temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla