Altyapı, İnşaat, Gayrimenkul

2017 yılında yeni bir yapılanmaya giden çalışma grubu 2018’de konu bazlı aktivitelerle çalışmalarını sürdürmüştür.

2018 yılında, Altyapı, İnşaat ve Gayrimenkul Çalışma Grubu; pozisyon belgesi güncelleme çalışmalarına ek olarak Perakende Çalışma Grubumuz ile ortak bir gündem yaratarak, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 2020 yılına kadar ertelenen maddelerine yönelik bir toplantı gerçekleştirdi ve söz konusu maddelere ilişkin görüş oluşturdu.

6098 Sayılı Kanun’un 04.02.2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinden sonra, kira sözleşmesi süreçlerini etkileyen 9 maddesinin yürürlük tarihi 01.07.2020 tarihine kadar ertelendi. Erteleme süresi sonuna kadar farklı bir yasal düzenleme yapılmadığı takdirde, ertelenen maddelerin kendiliğinden yürürlüğe girmesine karar verildi.

Söz konusu maddelerin ticari gayrimenkul kiralayan, kiracı olan ve bu tür sözleşmeler için hizmet veren ilgili tüm taraflara etkisini değerlendirmek amacıyla 5 Temmuz 2018 tarihinde geniş katılımlı bir toplantı organize edildi. Toplantıda ilgili maddeler ele alınarak, değişiklik taleplerine yönelik uluslararası yatırımcılar açısından netlik kazandırılması gereken konular ve alınacak aksiyonlar belirlendi.

Aynı zamanda, Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve döviz cinsinden sözleşmelere sınırlama getiren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 85 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı da grubun önemli gündem maddeleri oldu ve YASED tarafından oluşturulan görüşlere katkı sağlandı. Söz konusu Tebliğe yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı Kambiyo Genel Müdürü Hakan Ertürk ile Daire Başkanı Özge Çal’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına da katkı ve katılım sağlandı.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Aareal Bank, Acwa Güç, Akzo Nobel, APM Terminalleri, Arup Mühendislik, Cengiz Makina, Chubb, Deloitte, DOW, DP World, Dupont, ECE Türkiye, Engie, EY, Garanti Bankası, Georg Fischer Hakan Plastik, Grundfos Pompa, Hafele Mobilya, Hill International, Klepierre Gayrimenkul, Knauf Insulation, KPMG, Kumport Liman Hizmetleri, Limak İskenderun, Magrabi, Mars Sinema, Mazars Denge, Metro, Nazalı (Andersen Tax&Legal), PwC,  Qatari Diar, Ravago, SGS Supervise, Shaya Kahve, Siemens Sanayi, Travelex, Türkiye Finans, Wilo Pompa, Yeni Elektrik (Unit Group)’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır.


Altyapı, İnşaat, Gayrimenkul toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla