YASED’in Yeni Yönetim Kurulu Seçildi

 
Uluslararası Yatırımcılar Derneği – YASED’in 34. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı


YASED’in Yeni Yönetim Kurulu Seçildi

 

YASED’in 34. Olağan Genel Kurul Toplantısı, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Genel Kurul Toplantısı’nda, YASED’in yeni dönem Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerinin seçimi yapıldı. Genel Kurul’da seçilen yeni Yönetim Kurulu, ilk toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ahmet Erdem’in getirilmesine karar verildi.


 20 Şubat 2015, İstanbul – Uluslararası Yatırımcılar Derneği – YASED’in 34. Olağan Genel Kurul Toplantısı, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Genel Kurul’da derneğin yeni dönem Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri seçildi. Yeni Yönetim Kurulu, ilk toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem’in getirilmesine karar verdi.


 Zeybekci: “YASED, bizim en önemli beslenme kaynağımız”


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, YASED Genel Kurulu’nda üyelere hitaben yaptığı konuşmada YASED’in yatırım ortamının iyileştirilmesinde bilgi aktarma ve fikir alma anlamında en önemli beslenme kaynağı olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu;


“YASED hükümet olarak bizim her zaman aktif çalıştığımız bir kuruluş ve bugüne kadar problemlerin çözümünde hep katkı veren taraf oldu. Bugün Türkiye dünyanın coğrafi, lojistik, medeniyet, tarih ve kültürel anlamda en önemli noktalarından biri... Ancak Türkiye'mizin tek eksiği sermaye. Bu sermayeyi çekmek için uluslararası standartlarda, öngörülebilir, sürdürülebilir bir yatırım ortamı sunulmalıdır. Dünyadaki global uluslararası doğrudan yatırımlar yüzde 9'a yakın düşüş gösterirken, kriz coğrafyası içinde bulunan Türkiye sadece %1,7 düşüş ile 12 milyar doların üzerinde uluslararası doğrudan yatırım çekmiştir. Bugün kendi kendine bütün problemlerini halleden bir Türkiye demek dünyadaki tüm sermaye için de bir cazibe noktası demektir.”


 Türkiye’nin dış ticaret verilerine de dikkat çeken Zeybekçi, “İhracatımızın ithalatı karşılama rakamı %71,3’e ulaşmıştır. Bu Türkiye açısından inanılmaz bir gelişme. En büyük sorunumuz olan cari açığı %30'a yakın daralttık. Türkiye artık, %5'in altında bir büyümeyi kabul edemez. Tek eksiğimiz olan sermayeyi Türkiye’ye çekmek konusunda ise YASED ile işbirliğimizin artarak devam etmesini diliyorum” dedi.


 Timuray: “YASED, yatırım ortamının potansiyelini artırmaya ve ekonomik büyümede kaldıraç role sahip uluslararası sermayeli şirketlerin verimliliğini artırmaya yönelik ortaya koyduğu somut projeleri ile Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında çözüm ortağı olarak çalışıyor.”


Son iki yıldır YASED Başkanlığı’nı yürüten Serpil Timuray, geçtiğimiz dönem YASED faaliyetlerini değerlendirdiği konuşmasında; “Türkiye’de uluslarası yatırımcı şirketlerin en etkin temsilcisi olan YASED, tam 35 yıldır, ülkemizdeki yatırım ortamının iyileştirilmesi, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir yatırım ikliminin oluşturulması için proaktif olarak sorumluluk almakta ve çözüm ortağı olarak çalışmaktadır” dedi.


Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda yatırım ortamının daha da iyileştirilmesi gereğine dikkat çeken Timuray, “Bu hedefe yönelik, YASED olarak, her biri sektörlerinde öncü konumda olan uluslarası şirket üyelerimizin küresel birikimleriyle azami katkı sağlamak üzere, 2013-2015 döneminde, yeni bir stratejik program ve yapılanmaya giderek, birçok yeniliği hayata geçirdik. Gerek üyelerimiz gerekse başta kamu olmak üzere tüm paydaşlarımız ile daha etkin bir işbirliği programı, katılımcı yönetim anlayışı ve yeni kurumsal yönetişim ilkeleri belirledik. Türkiye yatırım ortamının potansiyelini artırmaya ve uluslararası şirketlerin verimliliğini artırmaya yönelik odaklı bir çalışma programı uyguladık. Bu çalışmalarımızda, Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası yatırımcı şirketlerin istihdam, ihracat, ArGe, KOBİ gelişimi, sosyal sorumluluk gibi pekçok alanda yarattığı katkıyı ve GSMH büyümedeki kaldıraç etkisini somut rakamlar ile ortaya koyduk; Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilen bir yatırım ortamına sahip olması, özellikle de bölgesel merkez ve ArGe merkezi olarak konumlanması için gerekli yol haritalarını gündeme getirdik. Bu önerilerimizin YOIKK (Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu) eylem planlarında yer almasından memnuniyet duyuyoruz. YASED’in Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına önemli katkı sağlayacağına inandığımız bu stratejik çalışmalarında aktif destekleri için üyelerimize teşekkür ediyor, tüm paydaşlarımıza işbirlikleri için şükranlarımı sunuyorum. Yeni Yönetim Kurulumuza ve Başkanımıza bu önemli görevlerinde başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.


Erdem: “YASED olarak 35. yılımızda, Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırım akışından hak ettiği payı almasına ve ülkemizdeki yatırımcıların sürdürülebilir performansının ve verimliliğinin artırılmasına yönelik yoğun bir çalışma programı bizleri bekliyor”.


YASED’in yeni Başkanı Ahmet Erdem de yaptığı değerlendirmede, “Bu yıl YASED’in 35.yılı… 35 yıldır olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırım akışından hak ettiği payı almasına yönelik çalışmalarımız sürecektir. Aynı zamanda ülkemizdeki yatırımcıların sürdürülebilir performansının ve verimliliğinin artırılmasına yönelik projelerimiz de son hızla devam edecektir.


YASED olarak, 2015-2017 döneminde de yoğun bir çalışma programı bizleri bekliyor. Bu dönem devam eden çalışmalarımızın sonuçlarının tüm paydaşlarımız nezdinde daha da geliştirileceği ve önerilerimizin hayata geçirilmelerini teminen aksiyonlar alınacağı bir dönem olacaktır. Önümüzdeki dönemde de, ülkemizin küresel arenada rekabetçiliğinin daha da yükseltilmesi ve uluslararası yatırımcılar için bir çekim merkezi olarak konumlandırılması amacıyla YASED, itici bir güç olarak sorumluluk almaya ve üyeleriyle birlikte çalışmaya devam edecektir” dedi.


YASED’in 2015-2017 döneminde görev yapacak Yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri şu isimlerden oluştu:YASED 2015-2017 Yönetim Kurulu ListesiAsil Yönetim Kurulu ÜyeleriAHMET ERDEM

BAŞKAN

THE SHELL COMPANY OF TURKEY LTD

GALYA FRAYMAN MOLİNAS      

BAŞKAN VEKİLİ

COCA-COLA MEŞ. PAZ. DAN. SAN. VE TİC. A.Ş.

PINAR ABAY

BAŞKAN YARDIMCISI

ING BANK A.Ş.

STEVEN YOUNG

BAŞKAN YARDIMCISI

BOSCH SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

TANKUT TURNAOĞLU                

BAŞKAN YARDIMCISI

PROCTER & GAMBLE TÜK. MAL. SAN. A.Ş

MERAL EREDENK KURDAŞ      

SAYMAN ÜYE

AVİVASA HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

AHMET ÜMİT DANIŞMAN          

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

AKENERJI ELEKTIK ÜRETİM A.Ş.

EBRU ÖZDEMİR

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

LİMAK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş

EMİN FADILLIOĞLU        

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

GLAXOSMITHKLINE İLAÇLARI SAN TİC A.Ş.

GÖKHAN ÖĞÜT

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

VODAFONE TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.

HAKAN KIRIMLI

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

DHL LOJİSTİK HİZMETLERİ A.Ş.

HASAN ALP ALEMDAR

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

TÜRK HENKEL KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.

HAYDAR YENİGÜN

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

FORD OTOMOTİV SAN. A.Ş.

KUBİLAY ÖZERKAN        

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

METRO TOPTANCI MARKET

TAMER ÖZMEN

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

MICROSOFT BİLGİSAYAR YAZ. HİZ. LTD.ŞTİ

 

 

 

 

 

Yedek Yönetim Kurulu ÜyeleriBURAK AYDIN  

İNTEL İLETİŞİM VE ELEK. HİZ. TİC. LTD. ŞTİ.

CANAN ÖZSOY

GENERAL ELEKTRİK TİC. VE SERVİS A.Ş.

SERRA AKÇAOĞLU

CITIBANK A.Ş

HÜSEYİN GELİŞ

SIEMENS MENS SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

VOLKER HAMMES

BASF TÜRK KİMYA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ

ZİYA ERDEM

ERICSSON TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.

CLAUDE RUMPLER

L'OREAL TÜRKİYE KOZ. SAN. VE TİC. A.Ş.

HALUK KAYA

BSH EV ALETLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

İSMAİL İHSAN NECİPOĞLU          

DOW TÜRKİYE KİM. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

 

YASED 2015-2017 Denetim Kurulu Listesi

Asil Denetim Kurulu ÜyeleriHÜSEYİN GÜRER

DELOITTE/ DRT BAĞ. DEN. VE S.M.M.M. A.Ş

HALUK YALÇIN

PWC YÖN. DAN. A.Ş.

ETHEM KUTUCULAR

E&Y

Yedek Denetim Kurulu Üyeleri

ABDÜLKADİR KAHRAMAN    

KPMG BAĞ. DENETİM VE S.M.M.M

BELKIS ALPERGUN

COFACE SİGORTA A.Ş.

METE KONURALP

TESABANT SAN. VE TİC. A.Ş.

   Not: 2014 yılında YASED gündeminde öne çıkan gelişmeler…  • YASED tarafından gündeme taşınan ‘İmza Projeler’ çerçevesinde; ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasında uluslararası doğrudan yatırımların katma değerini ortaya koymayı amaçlayan"Türkiye’nin Sürdürülebilir Kalkınmasında Uluslararası Doğrudan Yatırımların Katma Değeri Raporu" hazırlandı. Raporda, uluslararası doğrudan yatırımların ekonomik ve sosyal katkısı somut ve rakamsal verilerle değerlendirildi.

 

  • Türkiye’yi yönetim, üretim ve hizmet alanlarında bir bölgesel merkez olarak konumlandırılmalarına öncülük edecek bir yol haritası ortaya koyan "Sürdürülebilir Küresel Rekabet için Bölgesel Merkez Türkiye Raporu" hazırlandı. Uluslararası firmaların faaliyetlerinde, ülkemizin bir bölgesel merkez olarak konumlandırılması için rakip ülkelerle sektörel ve fonksiyonel alanlarda rekabet analizi ve durum tespitini ortaya koyan raporda, alınması gereken adımlar, stratejik ve somut önerilerle ortaya konuldu.

 

  • YASED, “Türkiye’deki ArGe Ekosistemini Rakip Ülkelerden Daha İyi Seviyeye Getirmek İçin Program Önerisi” başlıklı raporunu, 12 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da düzenlenen “2023 Hedefleri Doğrultusunda Bilgiye Dayalı Ekonomiye Geçiş Konferansı” ile kamuoyuyla paylaştı.

 

  • YASED üyelerinin yatırım kararlarını etkileyen, ekonomik ve siyasi gelişmelere yönelik değerlendirmelerini içeren ve yatırım ortamının nabzını tutan geleneksel Barometre Anketi’nin sonuçları ve ‘YASED Yatırımcı Beklenti Endeksi’, 2 kez yayınlandı.

 

  • YASED’in üniversite öğrencilerine kariyer seçimlerinde yön göstermek ve uluslararası şirketlerde deneyim kazandırmak amacıyla 6 yıl önce hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi KOZA, bugüne kadar toplam 735 öğrenciyi iş hayatıyla tanıştırdı. Bu yıl Boğaziçi, Koç, Özyeğin ve Sabancı Üniversiteleri’nin işbirliğiyle proje yapısı yenilendi.

 

  • YASED, kamu ile düzenlediği çalıştaylar kapsamında, ilgili Bakanlıklar ile üyelerinin katılımında çeşitli çalıştaylar düzenledi. Enerji Çalıştayı, Dış Ticaret ve Gümrükler Çalıştayı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü ile Bölgesel Merkez Çalıştayı ve Ekonomi Bakanlığı ile düzenli toplantılar bunlardan birkaçı.

 

  • 2014 yılı boyunca çeşitli yabancı ülke misyonlarıyla toplantılar yapılarak, büyükelçilik ve konsolosluklar düzeyinde görüşmeler gerçekleştirildi. Toplantılar esnasında, Türkiye’deki yatırım ortamı, ikili ilişkilerin geliştirilmesi yönünde yapılabilecek işbirliği olanakları değerlendirildi.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla