YASED Ticaret Çalıştayı yoğun ilgi gördü

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ile dış ticaret ve gümrük süreçlerinde ortak gündemi değerlendirmek, ve Türkiye’nin küresel ticarette rekabet gücünü arttıracak uygulamalar konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere 14 Şubat Cuma günü bir çalıştay düzenledi.

YASED üyelerinin büyük ilgi gösterdiği, çalıştayın açılışında konuşan YASED Başkanı Ayşem Sargın, hem bu çalıştayların hem de ayda bir Ticaret Bakanlığı ile gerçekleştirilen istişare toplantılarının önemine değinerek, “Kamu özel sektör arasındaki istişare mekanizmalarını güçlendiren, STKlar arası koordinasyonu sağlayan bu çalışmaları çok önemli ve kıymetli buluyoruz.” dedi. 

“YASED’in adını daha sık duyacaksınız.”

 Çalıştayda YASED ‘in Ticaret Bakanlığı ile yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi veren Ayşem Sargın,

“Son dönem yoğun olarak çalıştığımız konuların başında, Türkiye’nin diğer ülkelerle yatırım ve ticaret bağlarının ikili ilişkilere etkisi. YASED üyesi Uluslararası yatırımcılar, Türkiye’nin şirketleri ve ülkemizin AB üyeliği yolculuğu, Gümrük Birliği modernizasyonu, Brexit gibi konularda merkezleri kanalıyla yüksek etki alanına sahipler. Bu şirketler, Türkiye’ye yatırımlar için önemli birer referans. YASED olarak, bir yandan üyelerimizin bu potansiyelini değerlendirirken, diğer yandan da gündemlerindeki yatırım ortamı beklentilerini paylaşmaları için Kamu Sektörü ile doğrudan bir kanal oluşturmayı hedefliyoruz.” diye konuştu. Bu projenin Bakanlığın yürüttüğü Hedef  Ülkeler Çalışma Grubu’na da katkı sağladığının altını çizen Sargın, önümüzdeki dönemde bu alanda YASED ‘in adının daha çok duyulacağını da belirtti.

“Bu çalışma pek çok kobiyi dünyaya bağlayacak”

Bakanlık ile birlikte yürütülen Scale-up projesi ile ilgili de bilgi veren Ayşem Sargın, “Bu projeye, yatırımcı şirketlerle, Türkiye’deki yetenekleri ve iş dünyasını nasıl buluştururuz diye başladık. Teknoparklarla bizim yatırımcılarımızı bir araya getirdik. Bu sayede, belli bir seviyeye kadar üretim ya da inovasyon yapan şirketleri bizim üyelerimizle eşleştirdik. İleride, bu teknoparklarda üretilen ürünlerin bizim şirketlerimizin tedarik zincirine dahil olmasını sağlayacak önemli bir proje bu. Bu konuda Ticaret Bakanlığımızla yakın şekilde çalışıyoruz.” dedi. 

Sargın, konuşmasına; “Scale-up projesini daha büyük boyutlu bir hale taşıyacak olan bir diğer çalışmamız ise küresel tedarik zincirleri. Biz sadece buradaki fabrika ve mühendislik merkezlerimizle değil, tedarik zincirlerimizle de ekonomiye büyük katkı sağlayan şirketleriz. Hem nitelikli istihdam, hem bilgi, hem de ihracata katkısı nedeniyle küresel tedarik zincirlerini çok önemsiyoruz. Bakanlığımızın da küresel tedarik zincirine girmek isteyen şirketler için  hibe programı olarak adlandırabileceğim çok ciddi destekleri var. Pek çok kobiyi dünyaya bağlayacak bir program bu. Bakanlığımız, üyelerimiz ve Türkiye’deki tedarikçilerimizle birtakım toplantılar yaparak bu ağı genişletmenin, daha çok Türk şirketin küresel tedarik ağına katılarak ihracat yapmasının yollarını arayacağız. Önümüzdeki dönemde bu konuyla ilgili bizden güzel haberler, duyurular bekleyebilirsiniz.” şeklinde devam etti.

Vodafone’un katkılarıyla