Vergi ve Teşvikler

YASED Vergi ve Teşvikler Çalışma Grubu 2008 yılından beri çalışma ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Çalışma Grubu, uluslararası iyi uygulama örnekleri ışığında, katma değeri yüksek yatırımları teşvik eden, etkin, verimli, mükellef odaklı ve adil bir “vergi sistemi” oluşturulabilmesi ile etkili ve cazip bir “yatırım teşvik iklimi” yaratmak için kamu tarafı ve uluslararası yatırımcıların yoğun ve hızlı bir biçimde faaliyet ve görüş paylaşımını sağlamayı amaçlamaktadır.

Çalışma Grubu; kamuyla kurulan sağlıklı iletişimin yapısını artırarak sürdürmeyi;  proaktif olarak mevzuat çalışmalarına katkı sağlamayı, üyelerinin uluslararası bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak, kamu ile ortaklaşa yapılan çalışmalarda yaratıcı ve stratejik çözümler geliştirmeyi hedeflemektedir.

Bu doğrultuda; 2016 yılında da Maliye Bakanlığı başta olmak üzere, Ekonomi Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Vergi Denetim Kurulu (VDK), Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü (GPGM), YOİKK ve Vergi Konseyi gibi ilgili kurum ve platformlarla iletişim ve işbirliğini sürekli tutmuştur.

Şöyle ki; 11 Ocak 2016 tarihinde YASED Başkanı Sn. Ahmet Erdem’in başkanlığında dar bir grup GİB Başkanı Sn. Adnan Ertürk ve ekibi ile toplanmış ve Maliye Bakanı Sn. Naci Ağbal’ın katılımında yapılacak olan çalıştaya hazırlık yapmıştır. 10 Şubat 2016 tarihinde Maliye Bakanı Sn. Naci Ağbal başkanlığında, GİB, VDK, GPGM, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) başkanları ve yetkililerinin katılımında, YASED Vergi ve Teşvikler Çalıştayının düzenlenmesinde koordinasyon sağlamış ve öncelikli gündemi değerlendirilmiştir.  29 Şubat 2016 tarihinde GİB ve VDK’nın üst düzey yetkililerinin katılımında “Transfer Fiyatlandırması (TF) Alt Çalışma Grubu Toplantısı”nı gerçekleştirmiştir. Bu toplantıda “Peşin Fiyatlandırma Anlaşmaları (PFA)”, TF incelemeleri ve dokümantasyonu gibi konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

20 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Vergi Denetim Kurulu Başkanı Sn. Mehmet Ali Kaya ve ekibi ile biraraya gelerek Transfer Fiyatlandırması uygulamaları kapsamında emsal araştırmaları, gizli emsal ve denetimler konuları daha detayda değerlendirilmiştir. 

Kamunun mevcut çalışmalarına sağlanan geri bildirimler dışında, bu toplantılara hazırlık olarak ve sonuçlarına itibariyle, “Bölgesel Merkez”, “Yatırım Teşvik Sistemi ve ArGe teşvikleri”, Doğrudan/Dolaylı Vergiler, Vergi İnceleme Süreçleri, TF gibi konulara ilişkin Grubun gündemi en üst düzeyde değerlendirilebilmiştir.

Bunun sonucunda Çalışma Grubu’nun gündeminde öncelikli yer alan “teşvik sisteminin etkinliğinin arttırılması” ve “ülkemize daha fazla katma değerli uluslararası yatırım çekilebilmesi” yönünde kamu ile yapılan ortak çalışmaların sonucunun alınması memnuniyetle karşılanmıştır.

Bu kapsamda, “6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, “6745 sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ve Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", 678 sayılı KHK ile gelen “Cazibe Merkezi Paketi” gibi stratejik önem verilen düzenlemeler hayata geçmiştir.  

Ayrıca, Grubun pek çok önemli vergi ve teşvik gündem konusunun 2016-2017 YOİKK Vergi ve Teşvikler Teknik Komitesi eylem planları arasında yer alması memnuniyetle karşılanmıştır. Bu dönemde Çalışma Grubumuzun ciddi girişim ve inisiyatifiyle, YASED’in stratejik önceliklerinden biri olan “Bölgesel Merkez” konusunda da çok önemli yasal adımlar atılmış; Türkiye’nin hem “bölgesel yönetim merkezleri” hem de “bölgesel hizmet merkezleri” için önemli ve cazip bir üs olabilmesinin önü açılmıştır. Çalışma Grubunun bu alandaki faaliyet ve girişimleri 2017’de de devam edecektir.  

2017 yılı için de Grup bu reform niteliğindeki kanunların uygulama sürecine yönelik görüş ve önerilerini paylaşmayı sürdürecektir. Bununla birlikte, Türkiye’de vergi sisteminin daha etkin ve verimli işleyişi yönünde, OECD Vergi Matrahı Aşındırması ve Kar Aktarımı (BEPS) Aksiyon Planları gözönünde tutularak ve takip edilerek, Gelir Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu gibi önemli mevzuat uyum süreçlerine katkı sağlanacaktır.

BEPS sürecine ilişkin olarak YASED üyeleri arasında farkındalık yaratılması amacıyla, Çalışma Grubu’nun koordinasyonunda 20 Aralık 2016 tarihinde “BEPS ve Transfer Fiyatlandırması” konulu eğitim semineri düzenlenmiştir. Bu tarz etkinliklerin 2017 yılında da farklı platfomlarla devamının sağlanması öngörülmektedir. Yılın başında da Sn. Maliye Bakanı ve ekibi ile tekrar biraraya gelinerek 2016 yılının değerlendirmesi ve 2017 yılı için YASED öncelikli gündeminin belirtilmesi öngörülmektedir.

Çalışma Grubunun aylık periyotlarla düzenli olarak gerçekleştirilmeye devam eden toplantılarında, gündemde öne çıkan ekonomik ve mali konular üyelerin interaktif katılımıyla tartışmaya açılmaktadır. Bu sayede üyelere -başta vergi ve teşvik konuları olmak üzere- ekonomik ve mali konularda proaktif bir strateji oluşturabilmeleri için önemli ipuçları verilmeye çalışılmaktadır.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Abbott, Acwa Power, ALJ Holding, Alliance Healthcare, Amylum Nişasta, APM Terminalleri, Apple, Bayer, Benetton, Boeing, Borçelik, Bosch, BP, Brisa Bridgestone, BSH, Callus, Cargill, Clariant, Coca-Cola, Deloitte, DHL Lojistik, DHL Worldwide Express, DOW, DP World, Dupont, Dystar Kimya, Edenred, Enerco Enerji, Enercon Rüzgar, Enerjisa, Engie, Erdikler, Ergo Group, Ericsson, EY, Ficosa, Ford, Fresenius, Fritolay (Pepsico), Gama Enerji, Glaxosmithline, Goodyear, Groupe SEB, Hafele Mobilya, Haribo, HSBC, Imperial Tobacco, Indesit, Intel, İpragaz, Johnson & Johnson, JTI, Klepierre, Knauf Insulation, KPMG, Kumport, Leoni Kablo, Lifung, l’Oreal, Mazars Denge, Medtronic, Mercedes-Benz, Merck İlaç, Merck Sharp Dohme (MSD), Metro, Mey, Microsoft, Migros, Mondelez (Kent),  MSC, Nestlé, Nike, Netaş, Nivea, Novartis, Novo Nordisk, Oyak Renault, Petrol Ofisi, Pfizer, Philip Morris, Polat Enerji, Procter&Gamble, Puratos Gıda, PwC, Ravago, Red Bull, Renault Mais, Samsung, Sanofi, Schott Orim, Sephora, SGS Supervise, Shaya kahve, Shell & Turcas, Sicpa, Siemens Sanayi, Socar, Sony Eurasia, TAV, Tchibo, Tetrapak, Tofaş, Tosyalı Toyo Çelik, Toyota, TP Endüstriyel ve Ticari Lastikler, Travelex, Turkcell, Türk Henkel, Türk Philips, Türk Prysmian, Türk Telekom, Türkiye Finans, Unilever, UPS, Valeo, Vodafone, White & Case, Yapı Kredi Bankası, Yazaki Otomotiv, Yeni Elektrik (Unit Group), Yudum Gıda (Savola)’yı temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

Vergi ve Teşvikler grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla