İstihdam ve Eğitim

2016 yılında İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubumuz faaliyetlerine üyelerimizin geniş katılımları ile düzenlenen 8 adet toplantı ile devam etmiştir. Toplantılarda özellikle istihdam konusunda mevzuatta gerçekleşen güncel değişiklikler katılımcılarla paylaşılmış ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur. Grubun en önemli faaliyetlerinden biri olarak hazırlanan “Kadınların Üst Yönetimde Temsilinin Artırılmasına Yönelik Uygulamalar ve Öneriler” Raporu tamamlanarak lansmanı gerçekleştirilmiştir. Türkiye’ye doğrudan yatırım yapmış uluslararası şirketlerin tepe yöneticilerinin bu konuda yürüttükleri çalışmaları anlattıkları rapor kamuoyunda da geniş bir yer almıştır. Kadın yöneticilerin şirketlerin performansını yükselttiğini verilerle ortaya koyan raporda, YASED üyesi uluslararası şirketlerin en iyi örnek uygulamalarının Türkiye’ye taşınması için CEO’ların önerilerine yer verilmiştir.

 Raporun devamı niteliğinde Çalışma Grubu bünyesinde kurulan “Kadın Alt Çalışma Grubu” da üyelerin yoğun ilgisi ile çalışmalarına başlamıştır. Alt Grup toplantılarında YASED üyesi şirketler kadın istihdamına yönelik aldıkları aksiyonları anlatan sunumlar gerçekleştirmekte ve iyi uygulamaları katılımcılarla paylaşmaktadır. Aynı zamanda grubun 2017 yılında 2 projeyi hayata geçirmesine karar verilmiştir. Projelerden ilki YASED üyesi şirketlerin “çeşitlilik/kadın istihdamı” konusunda yaptıkları çalışmaları içeren kılavuz niteliğinde bir kitapçık hazırlanmasıdır. Diğer proje de Anadolu’da KOBİ’lere yönelik kadın istihdamının arttırılmasına yönelik eğitim seminerleri düzenlenmesi olarak belirlenmiştir. 

 YASED üyesi şirketleri yakından ilgilendiren yabancı çalışanların çalışma izinleri ve ailelerinin oturma izinleri süreçleri de Çalışma Grubu’nun bir diğer önemli gündem maddesi olmuştur. Buna yönelik olarak hazırlanan Uluslararası İşgücü Kanunu’nun Meclis’te yapılan Komisyon toplantılarına katılım gösterilmiş ve YASED görüşleri paylaşılmıştır. Sonucunda Ağustos 2016 tarihinde 6735 sayılı "Uluslararası İşgücü Kanunu" Meclis’te kabul edilerek yasalaşmış ve Kanun ile Türkiye’de çalışan yabancıların çalışma ve oturma izinlerine yönelik yeni düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Kanunun tüm uygulama detaylarının ve Türkiye’deki yabancı çalışanların çalışma ve ailelerinin ikamet izinleri süreçlerinin ele alındığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün katılımları ile bir eğitim semineri düzenlenmiştir. Üyelerimizin geniş katılımları ile düzenlenen verimli eğitim seminerinde yeni Kanun ile gelen değişiklikler ve süreçlerde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirilmiştir.

Ayrıca yabancıların ailelerinin oturma izinleri süreçleri açısından da Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile üçlü bir toplantı yapılmış ve sorunlar masaya yatırılmış, çözüme yönelik aksiyonlar belirlenmiştir. Kısa vadede çözüm olarak da hâlihazırda oturma izni randevusu konusunda sorun yaşayan üyelerin listesinin Göç İdaresi ile paylaşılması ve YASED üyesi yabancılara özel bir randevu tarihi belirlenerek randevuların gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Grup ayrıca YOİKK İstihdam Teknik Komitesi’nde yer alan ve grubun gündemiyle örtüşen eylem maddelerini yakından takip etmekte ve Komite’ye aktif katılım sağlamaktadır. 2017 yılında özellikle Kadın Alt Çalışma Grubu’nun hazırlamayı planladığı kılavuzun tamamlanması ve eğitim seminerlerine başlanması hedeflenmektedir. Aynı zamanda Çalışma Grubu’nun pozisyon belgesinde de yer alan istihdam teşvikleri, iş sağlığı ve iş güvenliği, engelli istihdamı, esnek çalışma uygulamaları gibi konuların aktarılması amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bir çalıştay yapılması planlanmaktadır. Grubun YOİKK İstihdam Teknik Komitesi’ne aktif katılımı da devam edecektir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

3M, A.S. Watson, Acwa Power, Adecco, Aksigorta, Allance Healthcare, APM Terminalleri, Avivasa, Bayer, Benetton, Boeing, Bosch, BP Petrolleri, British American Tobacco, BSH Ev Aletleri, Coca-Cola, Deloitte, DHL Lojistik, DHL Worldwide, DOW, Dupont, Edenred, Enercon Rüzgar, Engie, Ergo Grubu, Festo, Ford, Fresenius Medikal, Gama Enerji, General Elektrik, Glaxosmithkline, Hafele Mobilya, Horoz Bollore, ING Bank, ISS Tesis Yönetim Hizmetleri, İskenderun Enerji, Klepierre Gayrimenkul, Knauf Insulation, L'oreal, Leoni Kablo, Lifung, Manpower, Mapfre Genel Sigorta, Medtronic, Mercedes-Benz, Merck İlaç, Metro, Mey, Microsoft, Migros, MSC, Nestlé, Nike, Novartis, Petrol Ofisi, Philip Morris, Procter&Gamble, Puratos Gıda, PwC, Red Bull, Renault Mais, Samsung,  Sephora, SGS Supervise, Shaya Kahve, Shell & Turcas Petrol, Ravago, Sicpa, Siemens Healthcare, Siemens Sanayi, Socar, Sompo Japan, Tchibo, The Shell Company, Tofaş, Toyota, TP Endüstriyel ve Ticari Lastikler, Travelex, Türk Prysmian Kablo, Türkiye Finans, Unilever, Valeo Otomotiv, Vodafone, Yapı ve Kredi Bankası, Yazaki Otomotiv, Yudum Gıda’yı temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

İstihdam ve Eğitim grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla