Hukuk ve FSMH (Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları)

Ağırlıklı olarak üye şirketlerin hukuk müşavirleri, direktörleri, kurumsal iletişim ve kurumsal ilişkiler uzmanlarından oluşan grubumuz, gündeme alınan konuları hukuki perspektiften tartışmakta ve YASED ’in bu konulardaki görüşünün oluşmasına katkı sunmaktadır. Bu çalışma grubu mevzuat değişikliklerinin yanı sıra mevzuat ve uygulamada karşılaşılan sorunları yakından takip ederek güncelleştirilen kapsamlı görüşlerini ilgili platformlarda yazılı ve sözlü olarak paylaşmaktadır.

2016 yılı içerisinde YASED’in gerçekleştirdiği çalıştaylar kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı ve Vergi Denetim Kurulu ile yapılan çalıştayda vergi uygulamalarına ilişkin hukuki bakış açımız paylaşılmıştır. Yine bu kapsamda, Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan “Yargı ve İş Dünyası” temalı sempozyuma Başkan seviyesinde katılım sağlanmış ve temel mesajlarımız iletilmiştir. Ayrıca Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen Bilirkişi Sempozyumuna katılım sağlanmıştır. 2016 yılı içerisinde Kayyum Atanması, Bilirkişilik Kanun Tasarısı, Yatırım Çerçeve Kanun Tasarısı, çeşitli FSMH mevzuatları, İş Kanunu, İş Mahkemeleri ve TPE tarafından yürütülen FSMH Yatırımcı Rehberi çalışmalarına görüş ve katkı verilmiştir.

Hukuk & FSMH Çalışma Grubumuz altında faaliyet göstermek amacı ile kurulan 3 alt gruptan; FSMH, Veri Koruması Alanındaki Eksiklikler ve Uyuşmazlıkların Çözüm Yolları gruplarımız çalışmalarını aktif olarak sürdürmüşlerdir. FSMH Alt Grubumuz, bu kapsamda Adalet Bakanlığı sempozyumunun panelinde yer almış ve uygulamada yaşanan sorunları sunmuştur. Buna ilaveten YOİKK platformunda YASED’in liderlik ettiği eylem planı kapsamında marka ihlallerine yönelik olarak özel sektörün yapabileceği katkıyı ortaya koyan bir çalışma raporu çalışmalarına başlanmış ve ilk taslağı YOİKK’e sunulmuştur. Veri Koruması Alanındaki Eksiklikler Alt Grubumuz yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında akademik bir çalışma yapmış olup, rapor oluşturmuştur. İlerleyen zaman içerisinde kurulacak olan Kurul’un üyeleri ile görüşmelerine başlamıştır.

YOİKK platformundaki ilgili eylem planları yakından takip edilmekte ve gerekli olduğu durumlarda görüşlerimiz iletilmektedir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

3M, Aegon Emeklilik, Aksigorta, ALJ Holding, Alliance Healthcare, APM Terminalleri, Apple, Avon, Avivasa, Axa Sigorta, Bankpozitif , Bayer, Baymak, Bosch, BP Petrolleri, British American Tobacco, BSH Ev Aletleri, Bunge, Callus, Cargill Tarım, Coca-Cola İçecek, CRIF, Deloitte, Dentons Europe, DHL Worldwide, DOW, Dupont, Dystar Kimya, Enercon Rüzgar, Engie, Ergo Grubu, Experian, EY, Ferrero, Ficosa Otomotiv, Ford, Fritolay (Pepsico), Gama Enerji, Garanti Emeklilik, General Elektrik, Glaxosmithkline, Groupe SEB, HP, HSBC, Huawei, Imperial Tobacco, Indesit, Intel, Johnson & Johnson, JTI, KPMG, Lilly İlaç, Lifung, L'Oreal, Medtronic, Mercedes-Benz, Metlife Emeklilik, Metro, Mey İçki, Microsoft, Migros, Mondelez (Kent),  Nestlé, Nike, Novartis, Novo Nordisk, Oyak Renault, Perfetti Van Melle, Petrol Ofisi, Pfizer, Philip Morris, Procter& Gamble, Puratos Gıda, PwC, QNB Finansbank, Renault Mais, Roche, Samsung, Sanofi, SGS Supervise, Shaya Kahve, Shell & Turcas Petrol, Sicpa, Siemens Sanayi, Socar, Sony Eurasia, Standard Chartered, Statkraft Enerji, Tetrapak, Tofaş, Toyota, Travelex, Turkcell, Tüprag Metal, Türk Henkel, Türk Philips,  Türk Telekom, Türkiye Finans, U.N Ro-Ro, Unilever, UPS, Vaillant, Valeo, Vodafone, White & Case, Yapı Kredi Bankası, Yazaki Otomotiv, Yeni Elektrik (Unit Group)’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır.


Hukuk ve FSMH (Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları) grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla