Dış Ticaret ve Gümrükler

2008 yılından bu yana faaliyet gösteren Dış Ticaret ve Gümrükler Çalışma Grubu, YASED üyesi şirketlerin dış ticaret operasyonlarında karşılaştıkları engellerin kaldırılması ile daha sağlıklı bir iş ve yatırım ortamının oluşturulması yönünde ilgili paydaşları ile çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda 2016 yılı içerisinde Royalti konusunda çalışmak üzere bir Alt Çalışma Grubu kurulmuş ve Grup, AB uygulamalarını baz alarak 2 Seri Numaralı Gümrük Genel Tebliği’nin kaldırılması veya Gümrük Kanunu’na uygun hale getirilmesi hususunda görüş oluşturmuştur. Aynı zamanda Royalti ödemesine ilişkin KDV’nin hem vergi dairelerine hem de gümrük idarelerine ödenmesinin mükerrerlik yaratması durumunun Maliye ve Gümrük idareleri nezdinde çözümlenmesinin gerektiği ortaya konulmuştur. Royalti konusunda belirlenen öneriler YOİKK’e bir eylem maddesi olarak sunulmuş, Gümrük Müsteşarı’na yapılan ziyarette ve Bakanlık ile yapılan Çalıştay’da da bu konu gündeme getirilmiştir. Önceki yıllarda olduğu gibi Çalışma Grubu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kamu kurumları ile iletişimini devam ettirmiştir. Bu kapsamda Haziran 2016’da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı ve ekibinin katılımları ile bir Çalıştay düzenlenmiş ve hem Dış Ticaret ve Gümrükler Çalışma Grubumuzun hem de ilgili diğer YASED Çalışma Gruplarının gündem konuları detaylı olarak ele alınmıştır. Çalıştay sonrasında konuların takibi açısından Müsteşar Yardımcısı’na ziyaretlerde bulunulmuştur.

Aynı zamanda ihtirazi kayıtla beyan ve royalti konularında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’na görüş yazıları yazılmış, Bakanlık tarafından görüşe açılan yeni Gümrük Kanunu Taslağı’na yönelik kapsamlı görüşler hazırlanarak Bakanlık’a sunulmuştur. Ayrıca Müfettiş incelemesinde olan konuların da Yeniden Yapılandırma Kanunu’nun 4/9-c maddesinde yer alan kendiliğinden beyan kapsamına girmesi gerektiği hususunda YASED olarak Bakanlığa bir yazı yazılmış ve konu Bakanlığın 08.11.2016 tarihli yazısıyla çözülmüştür. Serbest Bölgeler Kanun Tasarısı’na yönelik Meclis’te yapılan Komisyon görüşmelerine katılım sağlanmış ve Tasarı’ya yönelik görüşler aktarılmıştır.
2017 yılında da düzenli Çalışma Grubu toplantılarının devam etmesi, Bakanlık ile yakın iletişim yoluyla güncel mevzuat çalışmalarına proaktif katkı verilmesi, Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü, Royalti ve Gümrük Kanunu konularında çalışmalara devam edilmesi hedeflenmektedir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

A.S. Watson, Abbott, Alliance Healthcare, Amylum Nişaşta, APM Terminalleri, Apple, Avon, Ball Beverage, BASF, Bayer, Boeing, Borçelik, Bosch, British American Tobacco, Chep Konteyner, Citibank, Clariant, Deloitte, DHL Global, DHL Worldwide Express, Dow, DP World, Dupont, Dystar Kimya, Enercon Rüzgar, Ergo, EY, Ford,  General Elektrik, Goodyear, Hafele Mobilya, Haribo Şekerleme, Hill International, HP, Indesit, JTI, KPMG, Lifung, L’oreal, Mazars Denge, Medtronic, Mercedes-Benz, Merck İlaç, Mey İçki, Microsoft, Migros, Mondelez (Kent), MSC, Nestlé, Nike, Nivea, Oyak Renault, Pepsico (Fritolay), Petrol Ofisi, Pfizer, Philip Morris,  Procter&Gamble, Puratos Gıda, PwC, Ravago, Renault Mais, Samsung, Sandvik, Schott Orim, Sephora, SGS Supervise, Shaya Kahve, Shell & Turcas, Sicpa, Siemens Healthcare, Siemens Sanayi, Sony Eurasia, Stanley Black & Decker, TAV, Tchibo, Tesa Bant, Tetrapak, The Shell Company, TNT, Tofaş, Tosyalı Toyo Çelik, Toyota, TP Endüstriyel ve Ticari Lastikler, Türk Henkel, Türk Philips, U.N Ro-Ro, Unilever, UPS, Ülker, Vaillant, Valeo, Vodafone, Wilo Pompa, Yapı Kredi Bankası, Yazaki Otomotiv’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır.  

Dış Ticaret ve Gümrükler grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla