Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği

YASED’in, Türkiye’deki iş ve yatırım ortamının uluslararası en iyi örneklerle uyumlu hale getirilmesi ve iyileştirilmesi misyonu çerçevesindeki öncü rolü doğrultusunda, Türkiye’nin başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere küresel pazarlar ve oyuncular ile sağlıklı etkileşimine önem verilmektedir. Bu itibarla, Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi, serbest piyasa ve rekabet kurallarına uygun, verimli, öngörülebilir ve rekabetçi bir yatırım ortamının sağlanması ve sürdürülmesi temeli çerçevesinde 2015 yılında ‘YASED Dış İlişkiler ve AB Çalışma Grubu’ yeniden yapılandırılmıştır. 

Grup, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde teknik hususlar ve Gümrük Birliği Modernizasyonu konuları kapsamında, TTIP ve DTÖ faaliyetleri gibi küresel çaptaki konuları sistematik olarak daha yakından takip edip, ilgili kurum ve kuruluşlar ile yakın işbirliği ve iletişim içinde, bu kapsamdaki Grubun görüşlerini ilgili platformlarda iletişimini yapmayı ve diğer kurum/kuruluşların çalışma ve faaliyetlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ekonomi Bakanlığı ve YASED ortaklığında oluşturulan Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi ve TTIP Alt Çalışma Grubu’nun çalışma ve faaliyetlerine katkı ve katılım sağlanmaktadır. GB modernizasyonu ile ilgili olarak Ekonomi Bakanlığı tarafından gönderilen ankete üyelerimizden gelen geri bildirimler ışığında hazırlanan görüş Bakanlık ile paylaşılmıştır. 17 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen ilk alt çalışma grubu toplantısında da bu kapsamdaki görüşlerimiz AB Genel Müdürü Başkanlığındaki bu toplantıda aktarılmıştır. Avrupa Birliği ile Kamu kanalı tarafından yürütülen çoğu çalışmada Çalışma Grubumuz aktif olarak yer almaktadır. Türkiye ve AB arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin artırılmasına katkı sağlayacak bir süreç olan “Üst Düzey Ekonomik Diyalog Süreci”nde çalışmalarımız devam ekmektedir.

Bununla birlikte, Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı tarafından 17-18 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen ‘AB Hizmetler Projesi İş Kurma ve Hizmet Faaliyetlerine İlişkin Çalıştay’a katılım sağlanmış ve Grup görüşleri aktarılmıştır. Bu konu, daha geniş bir açıdan, Ekonomi Bakanlığı ile DTÖ üye ülkesi arasında çoklu müzakereler kapsamında sürdürülen Hizmet Ticareti Anlaşması (TiSA) kapsamında da takip edilmektedir.

2016 yılında da yukarıda belirtilen konular aynı şekilde takip edilmiş ve çalışmalara katkı sağlanmıştır. 2017 yılı için de ilgili kurum ve kuruluşlar ile daha fazla iletişim ve yakın işbirliği içinde olunması öngörülmektedir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Aareal Bank, Acwa Güç, Akenerji, Aksigorta, APM Terminalleri, Apple, Arvato, Avon, Boeing, Bosch, British American Tobacco, Clariant, Coface, Deloitte, Denizbank, Dentons Europe, DHL Lojistik,  DHL Worldwide, DOW, DP World, Enercon Rüzgar, EWE, EY, Ford, Fresenius Medikal, Fritolay (Pepsico), General Elektrik, Glaxosmithkline,  Horoz Bollore, Johnson & Johnson, Knauf Insulation, KPMG, Lilly İlaç, Lifung, Medtronic, Merck Sharp Dohme (MSD), Metro, Microsoft, Mondelez (Kent), Nestlé, Nike, Nivea, Novartis, Oyak Renault, Petrol Ofisi, Philip Morris, Puratos Gıda, PwC, Samsung, Sandvik, Sanofi, SGS Supervise, Sicpa, Statkraft Enerji, Tchibo, The Shell Company, Tofaş, Toyota, Türk Philips, Türk Telekom, Türkiye Finans, UPS, Vodafone, White&Case, Yapı Kredi Bankası’nı temsil eden üyelerden oluşmaktadır.Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla