Perakende

YASED Perakende Çalışma Grubu 2016 yılında sektöre yönelik gündem konularıyla faaliyetlerine devam etmiş, regülasyon ve güncel mevzuatlar yakından takip edilmiştir. Bu doğrultuda özellikle Perakendeciler Konseyi Yönetmeliği Taslağı ve Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik Taslağı üyelerimiz tarafından detaylı olarak incelenmiş ve bir görüş oluşturulmuştur.

Çalışma Grubu ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görüşe açılan "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmelik Taslağı"na ilişkin de görüşler Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile paylaşılmıştır. Grubun en öncelikli gündem maddelerinden biri olan Yeni Nesil Ödeme Cihazları konusuyla ilgili olarak hazırlanan görüşler YASED Yönetim Kurulu aracılığı ile ilgili Bakanlıklara iletilmiş aynı zamanda konuya ilişkin görüşlerin Maliye Bakanı ile 2017 yılında yapılması planlanan Çalıştay’da da gündeme getirilmesi kararlaştırılmıştır.

2016 yılında Grubun gündemindeki diğer önemli husus olan Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi konusunda da Genel Müdürlük ile paylaşılmak üzere bir görüş yazısı hazırlanması kararlaştırılmıştır. AVM’lere yönelik mevzuat düzenlemeleri, et ve sebze fiyatlarındaki artış, asgari ücret uygulamalarının sektöre etkileri, kozmetik sektöründe taksit ve Hal Kanunu konuları da üyeler tarafından gündeme getirilen diğer önemli konular olmuştur.

2017 yılında ÜDTS ve Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar başta olmak üzere sektöre yönelik uygulama ve mevzuat çalışmalarının yakından takip edilmesi, Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kamu kurumları ve sektör dernekleri ile işbirliği fırsatlarının devam ettirilmesi öngörülmektedir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Anadolu Efes, Apple, Arvato, Benetton, Callus, Carrefoursa, Chep Konteyner, Deichmann, DHL Lojistik, Erdikler, EY, KPMG, l’Oreal, Mazars Denge, Metro, Mey, Migros, Nike, Petrol Ofisi, Procter&Gamble, Red Bull, Samsung, Sephora, SGS Supervise, Shaya Kahve, Shell & Turcas, Tchibo, Türk Henkel, Türk Philips, Unilever, UPS, Yudum Gıda (Savola)’yı temsil eden üyelerden oluşmaktadır. 


Perakende grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla