Lojistik ve Ulaştırma

Çalışma grubu 2012 yılında kurulmuş olup, üyeleri lojistik ve ulaştırma sektöründe faaliyette bulunan ve bu sektörden hizmet alan uluslararası şirketlerden oluşmaktadır.  Çalışma grubu YASED ’in özellikle kamu tarafındaki mevcut ilişki ağı sayesinde sektördeki problemlerin çözümüne katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Çalışma grubu sektörde hizmet veren şirketlerin faaliyet alanı gereği kara taşımacılığı, deniz taşımacılığı, hızlı hava kargo taşımacılığı ve intermodal taşımacılık konularına yoğunlaşmıştır. Bu konularda alt çalışma grupları oluşturularak çalışmalar yapılmaktadır. Hızlı hava kargo taşımacılığı konusundaki YASED görüşü kamu nezdindeki ilgili karar verici ve icracı makamlarla paylaşılmıştır.

Sektörün değer zincirindeki stratejik rolü gereği 2016 yılında çalışma grubunun gündemi Türkiye’nin bölgesel merkez olarak konumlandırılmasında lojistik sektörünün önemini vurgulayacak çalışmalar yapmak üzere genişletilmiştir.  Bu kapsamda Türkiye’nin lojistik master planının hazırlanması çalışmaları Kamu ve ilgili kurumlar ile takip edilmekte, içerik ve görüş anlamında paylaşımlar sağlanmıştır. Lojistik merkezlerin yönetişimi ve çalışma esasları hakkında uluslararası şirketlerin deneyimlerinin aktarılması konusu ana çalışma başlıklarından birini oluşturması planlanmaktadır.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile düzenlenmek üzere çalıştay hazırlıkları yapılmış, 3 Alt Grup altında çalışmalar sürdürülmektedir. Bu 3 Alt Grup: Intermodal & Karayolu Taşımacılığı, Denizyolu Taşımacılığı ve Hızlı Hava Kargo Taşımacılığı.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

A.S. Watson, Aecom, Alışan Denhartogh, Alliance Healthcare, APM Terminalleri, Aras Kargo, Arup Mühendislik, Boeing, Callus, Clariant, Coface, Denizbank, DHL Global, DHL Lojistik, DHL Worldwide Express, DOW, DP World, Dupont, Ericsson, Ficosa Otomotiv, Fresenius Medikal, G4S Güvenlik, Hill International, Horoz Bollore, Indesit Company, İSG Ulus. Hav., Kumport Liman Hizm., Lesaffre Mayacılık, l'Oreal, Mercedes-Benz, Mondelez (Kent), MSC, Nestlé, Nike, Oyak Renault, Pepsico (Fritolay), Petrol Ofisi, Philip Morris, Procter&Gamble, PwC, Ravago, Roche, Samsung, Schott Orim, SGS Supervise, Shaya Kahve, Siemens Sanayi, TAV, Tchibo, Tesa Bant, The Shell Company, TNT, Tofaş, Travelex, Türk Henkel, Türk Philips, U.N Ro-Ro, UPS’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır.


Lojistik ve Ulaştırma grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla