Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG)

FMCG Çalışma Grubu 2016 yılında toplantılar ve kamu ile iletişim yoluyla faaliyetlerine devam etmiştir. Yılın başında Vergi ve Teşvikler Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Maliye Çalıştayı’na katılım sağlanarak özellikle ÖTV 4 numaralı liste ve Ürün Takip Sistemi konuları Maliye Bakanı’na aktarılmış ve ardından Gelir İdaresi Başkanlığı’na düzenlenen ziyaretlerle bu konular ayrıca gündeme getirilmiştir.

2016 yılında Çalışma Grubu’nun en önemli gündem maddelerinden biri olarak Ürün Takip Sistemi konusunda detaylı görüşler hazırlanarak Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile paylaşılmış ve konu YOIKK gündemine de taşınmıştır. ÖTV 4 numaralı liste konusu da ÖTV’nin kaldırılmasının önerildiği ürünlere yönelik hazırlanan öneriler YOIKK gündemine dahil edilmiştir. Aynı zamanda Kozmetik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Taslak Yönetmelik Hakkında hazırlanan YASED görüşleri Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile paylaşılmıştır.

Çalışma Grubu üyelerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği kozmetik sektöründeki diğer sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliklerini devam ettirmiştir. Bu kapsamda, Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği ile ortak görüler oluşturulmuş ve toplantılar gerçekleştirilmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Çalışma Grubu tarafından sektörü ilgilendiren tüm mevzuat konuları yakından takip edilmiştir. Özellikle Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda “kozmetik” kategorisinde kaldırılan taksit uygulaması konusu gündemde önemli bir yer edinmiştir. Bu konuya yönelik hazırlanan YASED görüşü Maliye Bakanı ile paylaşılmıştır.

2017 yılında Çalışma Grubu’nun ÖTV, ÜTS ve kozmetikte taksit uygulamaları konularına odaklanmaya devam etmesi öngörülmekte ve Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kamu kurumlarıyla işbirliğini devam ettirmesi hedeflenmektedir. Ayrıca sektörün ekonomiye etkisini ve stratejik önemini vurgulayan ve sektördeki yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik önerilerin yer alacağı bir rapor hazırlanması da planlanmaktadır. 

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

3M, A.S. Watsons, Alışan Denhartogh, Alliance Healthcare, Anadolu Efes, Avon, BASF, Bayer, Callus, Chep Konteyner, DOW, Dupont, Expanscience, Johnson & Johnson, KPMG, l'Oreal, Mazars Denge, Metro, Mey, Mondelez (Kent), Nivea, Organik Kimya, Perfetti Van Melle, Pfizer, Philip Morris,  Procter&Gamble, Samsung, SGS Supervise, Tchibo, Tetrapak, Türk Henkel, Unilever, UPS, Yudum Gıda (Savola)’yı temsil eden üyelerden oluşmaktadır.


Hızlı Tüketim Ürünleri grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla