Gıda ve Tarım

Gıda-Tarım Çalışma Grubu 2016 yılında hem mevzuat çalışmalarını takip ederek hem de ilgili kamu kurumları ile iletişim yoluyla çalışmalarına devam etmiştir.

Çalışma Grubu sene başında Gümrük Birliği’nin güncellenmesi kapsamında Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen “AB ile Tarım Tavizlerinin Geliştirilmesi” çalışmalarına katkı sağlamış ve bu yönde bir YASED görüşü hazırlanarak Bakanlık ile paylaşmıştır.

Grup yoğun olarak regülasyon ve mevzuat düzenlemelerini gündemine taşımıştır. Öncelikle Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotaları konusunda sektör gürüşü oluşturularak ilgili kamu kurumları ile paylaşılmıştır. Buna ek olarak ve Etiketleme Yönetmeliği ve Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmelik Taslakları konuları da yakından takip edilmiş, Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılması Yönetmelik taslaklarına görüş iletilmiştir.

Çalışma Grubu, gündem maddelerini görüşmek üzere üyelerin ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcilerinin geniş katılımları ile 10 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da bir Çalıştay düzenlemiştir. Çalıştayda özellikle gıda sektörünün ekonomik perspektifine ilişkin görüş alışverişi, regülasyon ve düzenlemeler, sürdürülebilir gıda güvenliği ve sektör algısı konuları masaya yatırılmış ve tüm detayları ile sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirilmiştir.

2017 yılında Bakanlık yetkililerinin de talimatları ile çalıştayların düzenli olarak yapılması ve ilgili mevzuat çalışmalarının proaktif bir yaklaşımla yakından takip edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Ulusal Gıda Kodeksi İhtisas Alt Komitesi çalışmalarına da YASED olarak katkı sağlanması hedeflenmektedir. 

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Amylum Nişasta, Anadolu Efes, Ball Beverage, Bayer, British American Tobacco, Bunge, Cargill, Coca Cola, Deloitte, DOW, Dupont, Erdikler, Ferrero, Fritolay (Pepsico), Haribo, Imperial Tobacco, JTI, KPMG, Lesaffre Mayacılık, Metro, Mey, Migros, Mondelez (Kent), Nestlé, Perfetti Van Melle, Pfizer, Philip Moris, Procter&Gamble, Puratos Gıda, Ravago, Red Bull, SGS Supervise, Shaya Kahve, Sicpa, Sodexo Avantaj, Tetrapak, Türk Tuborg, Unilever, Ülker, Yudum Gıda’yı temsil eden üyelerden oluşmaktadır. 


Gıda ve Tarım grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla