Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Çalışma Grubu, 2010 yılında faaliyete geçmiş olup, ağırlıklı olarak Üretici/Tedarikçiler, Sabit ve Mobil Operatörler, Servis Sağlayıcılar, Yazılım firmaları ve Danışmanlık şirketlerinden oluşan bir üye profiline sahiptir.  

Çalışma grubunun ana misyonu Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Türkiye’nin en öncelikli konularından biri olduğunun tüm paydaşlara etkin bir şekilde anlatılması olarak belirlenmiş olup, grup çalışmalarını bu odakla gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda uluslararası şirketlerin sektörün gelişimi üzerindeki olumlu katkıları da ele alınmaktadır.

Grubun en önemli çalışmalarından olan “2023 Hedefleri Yolunda Bilgi İletişim Teknolojileri Sektörü” başlıklı rapor 2013 yılında ilgili kamu kurumlarına ve basına tanıtılmıştır. Sektörün ekonomideki önemini ve diğer sektörler üzerindeki çarpan etkisini ortaya koyan rapor aynı zamanda 2023 hedeflerine ulaşmak için yol haritası da önermiştir.  Raporun sunduğu yol haritası ve aksiyon planı, ilgili kamu kurumları nezdinde takip edilmektedir. Bu kapsamda, Türkiye için stratejik önem taşıyan FATİH Projesi, Teknoloji Destek Merkezleri (TEDEMER) ve sektör vergileri konularında görüşler oluşturulmuştur.

Yine bu raporun çıktısı olarak, güncel bir konu olan Ulusal Genişbant Stratejisi konusunda 2015 yılında bir alt çalışma grubu kurulmuştur. Yeni nesil genişbant teknolojilerin Türkiye’ye sağlayacağı faydaları anlatmaya yönelik bir çalışma olarak hazırlanan bu rapor çalışması 2016 yılı sonu itibariyle tamamlanmıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye’deki genişbant internet pazarının mevcut durumunun değerlendirilerek, Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’nda yer alan ulusal geniş bant hedeflerine ulaşabilmek için atılması gereken adımların belirlenmesi ve bu çerçevede hazırlanacak olan Ulusal Genişbant Planına stratejik önerilerimizle katkı sağlanmasıdır. Rapor tüm üyelerin yanı sıra, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile de paylaşılmak üzere tanıtım süreci planlanmaktadır. Raporun tanıtımı sonrasında, önerilerimizin hayata geçirilmesi yönünde takip ve çalışmalar sürdürülecektir.

Sektöre ilişkin yatırım ortamını ilgilendiren konular çalışma grubu tarafından YOİKK platformunda da yakın takip edilmekte, görüş verilmekte ve aktif katılım sağlanmaktadır. Buna ek olarak, “Ar-GE“ ve “yerli üretim” gibi sektörü ilgilendiren diğer konularda da ilgili kamu kurum ve kuruluşları bünyesindeki çalışmalarda etkin şekilde yer alınmaya devam edilmektedir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

A.S. Watson, Aksigorta, ALJ Holding, Alliance Healthcare, Apple, Arup Mühendislik, Arvato, Avon, Bayer, Comptel, Corning Optik, Deloitte, DHL Lojistik, Ericsson, Ewe Turkey, Experian, EY, Ficosa Otomotiv, General Elektrik, Glaxosmithkline, Hafele Mobilya, HP, Huawei, Intel, KPMG, Mazars Denge, Microsoft, Netaş, PwC, Renault Mais, Samsung, SGS Supervise, Shaya Kahve, Sicpa, Siemens Sanayi, Silver Spring Networks, Sony Eurasia, TAV, Tetrapak, Toyota, Turkcell, Türk Telekom, Türkiye Finans, Unilever, UPS, Vodafone, Yapı Kredi Bankası’nı temsil eden üyelerden oluşmaktadır.


Bilgi ve İletişim Teknolojileri grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla