Bankacılık

Bankacılık Çalışma Grubu, sektörel gelişmeleri uluslararası yatırımcıların bakış açısıyla incelemektedir. Çalışma Grubu, gündemde öne çıkan konuları değerlendirmekte ve gerekli aksiyon önerilerini oluşturmaktadır.  Yeni yürürlüğe girmiş veya beklenen mevzuat ve kanunlar ile uygulamada hassasiyet yaratan sektörel konular grup tarafından takip edilmiştir. Yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile YASED üyeleri yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılmış, gruba eğitim seminerleri kapsamında destek verilmiştir. Çalışma Grubu gündeminde Basel II, Basel III düzenlemeleri, terörizm önlenmesi ve kara para ile mücadele konuları, sermaye yeterlilik oranları, bilgi paylaşımı, iç sistemler ve uyum, türev ürünler gibi konular çalışılmıştır. Ayrıca uzun zamandır süre gelen “İstanbul Finans Merkezi Projesi” çalışmaları takip edilmektedir.

Çalışma Grubu sektörün sorunlarını ve bankacılık sektöründeki uluslararası yatırımcıların bakış açısını düzenleyici kurumlar nezdinde ilk elden dile getirmek üzere başta BDDK ile iletişimde kalınmıştır. Ayrıca Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOIKK) kapsamında güncel olarak konular takip edilmiştir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Aareal Bank, Bankpozitif, Bayer, Callus, Citibank, Denizbank, DOW, DP World, EY, Hafele Mobilya, HSBC, ING, JP Morgan Chase Bank, Oyak Renault, QNB Finansbank, Samsung, Standart Chartered, Travelex, Turkland Bank, Türkiye Finans, UBS Menkul Değerler, Visa Europe, White & Case, Yapı Kredi Bankası’nı temsil eden üyelerden oluşmaktadır.


Bankacılık grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla